Plastické operace - indikace, rizika

Zákroky plastické a estetické chirurgie jsou dnes již běžné. Ne vždy jde pouze o snahu lépe vypadat, lidé takový zákrok často podstupují ze zdravotních důvodů. Je to zejména v případě zmenšování prsů, jejich rekonstrukce po onkologickém onemocnění, ale patří k nim i operace očních víček či korekce nosu. Hodně se mluví také o rakovině kůže, takže kontrola znamének a odstraňování těch rizikových je dokonce zdravotně indikované.

Plastické operace - indikace, rizika

Pokud jde o náročnost operací, ke složitějším patří úprava břicha, ale i zmenšování prsů. Tak jako jiné medicínské obory i plastická chirurgie a každá její metoda prochází dlouhým vývojem. Někdy může trvat několik let až desetiletí, dokud se nová metoda na trhu etabluje, vychytají se chyby, stabilizuje se předoperační příprava, operační postup, a tím i zlepší výsledky.

Každý, kdo se rozhoduje podstoupit plastickou operaci, by se měl hodně ptát, navštívit i více zařízení a až pak se definitivně pro zákrok, ale i zařízení rozhodnout. Před každou plastickou operací je důležité zeptat se i na možná rizika. Je třeba si uvědomit, že podstatná část takových zákroků není medicínskou indikaci a pacient ji podstupuje na vlastní riziko.

Plastická operace je operace jako jakákoliv jiná. To znamená, že vždy mohou nastat nějaké komplikace, ať už během operace nebo po ní. Stoprocentní jistota neexistuje. Před každou operací se však musí pacient podrobit konzultačnímu vyšetření, kde se dozví podrobnosti o chystaném zákroku, o předoperační přípravě, operačním postupu a o tom, co všechno musí dodržovat v pooperačním období, lékař ho seznámí i s možnými riziky. Až poté, kdy absolvuje celý tento proces, podepisuje informovaný souhlas.

Ale pozor, je zde varování před závislostí na plastických operacích. Dnes je medicína schopna udělat cokoliv, a pokud silikony zlepší psychiku ženy, je to v pořádku a je to výborná investice. Přibývá však případů, kdy se mnozí nespokojí s jednou operací a rozhodují se pro další a další operace. "Odborně se tomu říká“ dismorfobie“, tedy porucha vnímání vlastního těla.

Největší zájem je podle plastických chirurgů o úpravu prsů a liposukci. Vede liposukce, zejména její nejmodernější radiofrekvenční forma, a operace prsů.  Za nimi následují operace nosu a víček. Praktikuje se i recyklace vlastního tuku, takzvaná lipostruktura. Vyplňují se v ní rty, vrásky a různé nerovnosti.
Největší zájem je o úpravu prsů, víček, nosů a odstálých boltců. Vzrůstající zájem je také o vyplňování vrásek a rtů. Odstraňování kožních a podkožních útvarů, tetování a odstraňování jizev patří k rutinním zákrokům. Vlastní tuk na zvětšování prsů se nepovažuje za bezpečnou metodu.  Pokud jde o kmenové buňky, tato metoda se nepovažuje za rutinní, největší přínos by měla mít v onkologii.

Před každou operací, nejen plastickou, je třeba předoperační vyšetření, na jehož základě se lékař rozhoduje, zda vůbec operaci udělá. Pokud vás odmítne, měli byste to respektovat. Podle průzkumů totiž embolie hrozí od jednoho do pěti procent těm, kteří podstupují plastiku prsou či břicha a mají více než 40 let. Rizikovými faktory trombózy a embolií jsou: křečové žíly, problémy se srdcem, samovolný potrat v minulosti, kouření. Nepodceňujte svůj zdravotní stav, a pokud dostanete od lékaře zamítavou odpověď, respektujte ji.

Musíte si uvědomit, že vaše tělo na operaci může zareagovat například špatným hojením. Rána může začít hnisat a vaše léčba se může prodloužit i o několik týdnů. Bohužel, někdy se může stát, že výsledek zákroku není podle představ pacienta. Nejvíce "zmetků" bývá při zvětšování prsů. Operace může psychicky pomoci, ale výsledek může být i opačný. Pokud chce váš partner, abyste si dala zvětšit prsa, popřemýšlejte nad tím, jestli to chcete i vy. Na změnu vzhledu musíte být připravena.

Autor: Martina Dvořáková