Žít v plesnivém bytě je krajně nezdravé. Ale boj s plísní je běh na dlouhou trať. Příčin je hned několik. Často jsou na vině vyměněná okna. Starými foukalo dovnitř a po počáteční radosti z nových, plastových, začíná starost, jak byt zbavit ošklivých černých map.
Základ zdravého interiéru by se dal shrnout do pěti bodů
Prvním z nich je větrání," řekl odborník. Větrat je třeba podle jeho slov zejména krátce, ale intenzivně, několikrát za den. Ideálním způsobem větrání je průvan, kdy se za krátkou dobu vymění vlhkost za čerstvý sušší vzduch. Největším producentem vlhkosti v domácnosti je koupelna, z níž se vlhkost v podobě vodní páry rozšiřuje do celého bytu. Proto je nutné zajistit, aby se pára vyměnila za suchý vzduch. Doporučuje se proto ihned po koupání, sprchování ale i praní větrat. Pokud není v koupelně okno, lze použít větrák (odsavač). Nesmíme také nechávat sušit mokré osušky v koupelně.
Důležitá prevence!
V rámci prevence plísní je vhodné nechávat dveře mezi místnostmi otevřené, aby se zajistilo volné proudění vzduchu v bytě. Nábytek v pokojích je třeba odsunout od stěn, aby bylo zajištěno dostatečné proudění vzduchu i za ním. Kromě toho by se mělo dostatečně a pravidelně topit v každé místnosti, jakož i odstraňovat prach, který slouží i jako živiny pro plísně.
Zaplísnění následně lze zamezit nátěrovým systémem,
který ničí hluboko uložené podhoubí. Plísně takovým nátěrem se odstraňují v domácnostech, ve zdravotnických zařízeních, plovárnách, hotelech, v provozech při potravinové výrobě jako pekárnách, pivovarech ale i masokombinátech apod.
Pokud je to finančně možné,
proti zaplísnění je účinné i zateplení domu či bytu. Zateplením se má zvýšit povrchová teplota stěn, odstraní se problémy se zatékání a sníží se teplotní namáhání obvodové konstrukce v průběhu celého roku. Nejzákladnější podmínkou zabránění růstu plísní, však zůstává komplexní vysušení zdiva.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.