Plochá noha je abnormální snížení nebo vymizení podélné klenby nohy. Méně závažná forma ploché nohy v dětském věku je zpravidla nebolestivá a rodiče vyhledají ortopeda kvůli obavám z tvaru nohy. U těžších případů je však mnohem větším problémem bolest.
Příčiny vzniku
U novorozenců a kojenců je ohebná plochá noha normálním stavem. Příčinou je ještě nedostatečně vyvinuté vazivo a tuková tkáň miminek. Klenba se obvykle vyvine do 2. - 3. roku života. V některých případech může plochá noha přetrvávat až do adolescence. Dalšími možnými příčinami plochých nohou jsou nervosvalová onemocnění (poliomyelitis, svalová dystrofie, mozková obrna), poruchy vaziva (např. Marfanův syndrom, Downův syndrom a jiné) jakož i dlouhodobé přetěžování nohou stáním na tvrdé podlaze, obezita a celkové oslabení organismu.
Příznaky a diagnostika
Méně závažná forma ploché nohy v dětském věku je zpravidla nebolestivá a rodiče vyhledají ortopeda kvůli obavám z tvaru nohy (pokleslá klenba nohy) a pro deformaci obuvi. Obézní a starší děti se mohou stěžovat na bolesti v oblasti vnitřního okraje nohy, které se šíří na přední plochu bérce. Nevhodná obuv a nadměrná zátěž přispívají ke zvýraznění potíží.
Rozdělení podle závažnosti
Léčba
Prevence
Jako prevenci vzniku ploché nohy doporučujeme chodit co nejvíce naboso po přírodním terénu - písek, kameny, tráva - protože bosá noha reaguje na kontakt s nerovnou plochou zapojením všech svalů kontrolujících pohyb a postavení nohy. Naopak, dítě by nemělo chodit po rovné, tvrdé podložce bosé. Rovněž doporučujeme nosit obuv z přírodních materiálů na pružné podrážce a s pevným vedením paty, jakož i gymnastiku nohy formou hry.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.