Po létě si nechte zkontrolovat kožní znaménka

Kontrolujete si pravidelně znaménka na kůži? Pokud ano, určitě jste zjistili, že vám po létě nějaká přibyla. Na tom není nic divného ani neobvyklého. V létě na kůži působí, i přes kvalitní sluneční ochranu, více slunečního záření a navíc, pleť přirozeně stárne. Ale nebojte se, ne všechna nová a podezřele vypadající znaménka jsou nebezpečná.

Po létě si nechte zkontrolovat kožní znaménka

Znaménka přibývají věkem
Zdá se vám, že máte na kůži více teček než vloni? Nemýlíte se! Věkem přirozeně přibývají. V některých rodinách více, v jiných méně. Zatímco jich však nemáte na těle alespoň sto, nemají průměr větší než půl centimetru, mají pravidelný tvar, nekrvácejí, nemění se a nepřekážejí vám, o odstranění se poraďte s kožním lékařem. A poohlédněte se po dobrém chirurgovi. Čas na kontrolu znamének je celý rok, ale co se týká chirurgického odstranění, vhodnější jsou měsíce, kdy svítí méně slunce. Čerstvé jizvy jsou náchylnější k poškození UV zářením a je třeba je chránit. Navíc, v teple stoupá i riziko bakteriální infekce, která může zkomplikovat hojení.

Bez skalpelu
To, zda vám po znaménku krásy zůstane ošklivá jizva, závisí nejen na chirurgovi, ale zejména na přírodě, tedy na vašich genech. Neplatí, že řez skalpelem zanechá na kůži zákonitě větší stopy než laser či kauter. Znaménka, která obsahují pigment, se odstraňují chirurgicky, aby se mohla odeslat na histologii, která odhalí nebezpečné změny na buněčné úrovni. Na různé kožní výrůstky se dá použít i laser nebo kauter. Tkáň spálí, takže už není co poslat na histologické vyšetření, což je někdy velká nevýhoda.

Rychle a bezbolestně
Od příchodu do ambulance trvá celý zákrok ani ne půl hodiny. Rozhoduje velikost a uložení znaménka, ale speciální příprava se týká většinou pouze pacientů, kteří užívají léky na ředění krve, které je třeba přehodnotit léky nebo je krátkodobě vysadit, ale sami to rozhodně dělat nemůžete! To musí zhodnotit lékař, který tyto léky naordinoval.

Nesahat!
Najednou vám odstraní většinou tři znaménka.Protože není zrovna pohodlné, mít po těle mnoho ranek, které vyžadují pozornost, ať už jsou uzavřeny klasickými stehy, vstřebatelnými, steri-stripy či zalepeny tkáňovým lepidlem. Stehy se vyndávají z obličeje asi za sedm dní, na více namáhaných místech (záda) za čtrnáct dní. Samozřejmě, do té doby je třeba co nejméně inkriminované místo namáhat. Ránu držte v suchu, čistotě a až do vyndání stehů do ní nezasahujte. Pokud je ranka už starší a zhojená, můžete aplikovat různé přípravky na zlepšení hojení rány nebo na to, aby zjizvená kůže neztratila svou elesticitu (nesolené vepřové sádlo, měsíčková mast nebo přímo masti a gely z lékárny).

Kontrola se vyplatí
Na preventivní kontrolu znamének u dermatologa máte bezplatný nárok jednou ročně. Prohlídka může být provedena speciálním dermoskopem. Je bezbolestná a odhalí znaménka, která ještě nejsou zhoubná, ale časem by se mohla stát. Pokud se vám něco nezdá, znaménko krvácí, mění tvar či barvu, pobolívá nebo se vám zachycuje do oblečení, neváhejte s návštěvou lékaře ani vteřinu! A sledujte i své blízké, vždyť až 90 procent případů rakoviny kůže je léčitelných, pokud je spatříte včas. 

Autor: Lenka Kostková