Podběl lékařský hojí akné, tiší kašel a výborně chutná

V kosmetice a péči o pleť se hojně využívají různé léčivé bylinky. Hodně známý je například heřmánek. Ale jsou i méně známé a účinné bylinky. Patří mezi ně i podběl. Je to sytě žlutá rostlinka s plazivým nebo výběžkatým oddenkem a srdcovitookrouhlými listy. Jemné chloupky chrání rostlinu před zimou a chladnou rosou. Žluté květy se na noc sklánějí k zemi a za studeného nebo deštivého počasí se vůbec nerozevírají.

Podběl lékařský hojí akné, tiší kašel a výborně chutná

Výskyt
Podběl léčivý je rozšířen po celé Evropě, Asii a v Severní Africe. U nás a vyskytuje hojně na vlhkých hliněných místech, na polích u vody, na loukách, na březích potoků a příkopech.

Sběr podbělu
Žluté květy se sbírají v březnu a dubnu. Suší se ve stínu a dobře větrané místnosti v tenké vrstvě. Listy se sbírají od června ale jen zdravé, nenapadené chorobami ani škůdci. Je lepší je sušit umělým teplem nepřesahujícím 45 stupňů C, protože čerstvé listy se rychle zapařují. Někdy se listy navlékají na šňůry a tak se lépe suší, protože jsou pěkně odděleny do sebe a nezapařují se.

Co sbíráme?
Podběl léčivý je první bylinkou, kterou si sbíráme a sušíme na zimu. Kvete v březnu a dubnu. Sbíráme květy, které ještě nejsou zcela rozkvetlé, nejlépe po oschnutí rosy - koncentrace léčivých látek je nejsilnější. Sušíme jejich krátce při teplotě cca 35 ° C, neboť delší sušení je obere o barvu, chuť i vůni. Listy sbíráme až v létě, protože se objevují až po odkvětu. Sbíráme malé, zdravé listy bohaté na vitamín C.

Využití podbělu lékařského
V lidovém léčitelství se využívá pro jeho protizánětlivé a hlen uvolňující vlastnosti. Vhodný je na léčení zánětu průdušek, krku, proti kašli, při průduškovém astmatu i při poranění tkání i zánětu mazových váčků. V gastronomii se využívají zejména listy bohaté na vitamín C, vhodné na polévky i na jarní saláty. Podběl léčivý můžeme využít několika způsoby. Jelikož listy obsahují více účinný látek než květy, na přípravu čaje nebo výluhu použijeme směs květů a listů. Při chronickém kašli účinně pomůže tinktura a sirup.  Můžeme jej používat k vyplachování ústní dutiny při zánětech sliznice. Současně také povzbuzuje organismus a zlepšuje chuť k jídlu.

Zásady správného používání
Podběl se nedoporučuje používat při alergii na hvězdnicovité rostliny, také během těhotenství a kojení! A samostatně by ho neměly pít ani děti. Navzdory velmi nízkému obsahu toxicky a karcinogenně působících alkaloidů se nesmí droga konzumovat dlouhodobě užívat.

Vyzkoušejte tuto čistící masku
Čerstvě natrhané listy rozdrťte na kaši a přiložte na obličej. Nechte působit 15 - 20 minut. Listy a květy podbělu patří k nejlepším léčebným prostředkům na nečistou pleť. Obsahují téměř všechny látky a antiseptika vhodné na její uzdravení. Třísloviny působí svíravě, sliz slouží jako ochrana snadno se zapalující pokožky. Proto je maska ​​vhodná pro mastnou a uhrovitou pleť.

Autor: Lenka Kostková