Podložka na cvičení jógy - výběr, cena, kvalita

Zaujalo vás cvičení jógy a chystáte se koupit podložku na toto cvičení. Kvalitní podložka je velmi důležitá. Budete na ní nejen cvičit, ale i meditovat a relaxovat. Co se týká materiálu, máte na výběr mezi přírodním a umělým. Oba materiály mají své výhody, ale i nevýhody. Poradíme vám nejen s výběrem materiálu, ale i tloušťkou podložky a její cenou.

Podložka na cvičení jógy - výběr, cena, kvalita

Na co je třeba se soustředit při výběru podložky na jógu?
Při výběru podložky na jógu je třeba myslet na několik parametrů. Mezi tři nejzákladnější patří tloušťka podložky, materiál a struktura povrchu resp. textura, kterou si rozebereme podrobněji.

1. Důkladně posuďte tloušťku podložky!
Tloušťka podložky sehrává při výběru jednu z nejdůležitějších úloh. Je třeba zdůraznit, že při volbě tloušťky podložky je třeba zohlednit druh jógy, které se věnujete. Obecně platí, že pokud si vyberete podložku, která je tenká, s největší pravděpodobností toho litujete. Tenká podložka výrazně snižuje kvalitu a pohodlí při cvičení, protože máte "nemilosrdný" kontakt s podlahou. Výsledkem mohou být například modřiny. Naopak, pokud investujete do silné podložky, necítíte dostatečně střet se zemí, který je ve více druzích jógy velmi důležitý. Na druhé straně je silná podložka dostatečně pružná, proto pokud máte problémy s koleny či zápěstími, volte raději silnější podložky. V případě, že se věnujete relaxačnímu druhu jógy (Sivananda), vyberte si silnou podložku. Při posuzování tloušťky podložky si zvažte i míru snadné manipulace a přenositelnosti. Pozor na dostatečnou velikost podložky!

2. Jaký materiál zvolit a za jakou cenu?
Při posuzování materiálu, ze kterého je podložka vyrobena, hraje roli několik faktorů. V první řadě se vyvarujte koupě podložky, která je vyrobena z PVC nebo jiných umělých materiálů, a zároveň vyprodukována mimo země Evropské unie. Nevýhody takovéto podložky ucítíte brzy, nepříjemné jsou zejména problémy s pocením, následná kluzkost, zápach a minimální životnost. Umělé typy podložek jsou dobré na to, aby zajišťovaly stabilitu na podlaze. Čili se hodí pro dynamické typy jógy (Ashtanga, Power jóga), ovšem velkým problémem je nedostatečná absorpce potu. Čili v tomto směru jsou praktičtější přírodní materiály. Ve prospěch umělé podložky však svědčí lepší cena, odolnost, trvanlivost a snadné udržování čistoty (praní v pračce je samozřejmostí). Ekologický resp. přírodní materiál zbytečně nezatěžuje životní prostředí, na což přívrženci jógy kladou poměrně velký důraz. Mezi přírodní materiály patří například bavlna, juta nebo kaučuk. Podložky z přírodních materiálů jsou stvořené pro Vinyasa, Dance nebo Ashtanga jógu, které zařazujeme do kategorie dynamických stylů jógy. Oproti umělým podložkám dokonale absorbují pot. Malým mínusem tohoto typu podložek je, že většinu z nich není možné prát v pračce. Pokud vám vadí pach kaučuku, pak byste měli sáhnout po podložce z juty nebo bavlny, které se kromě výše uvedených druhů jógy používají i při Bikram resp. Hot józe.

Cenové rozpětí
Při řešení cenového dilema myslete na to, že investice do podložky na jógu se vyplácí, protože zvyšuje komfort a efektivitu cvičení. V konečném důsledku má i delší životnost, proto by cena měla být jedním z posledních faktorů, které jsou při výběru a koupi podložky posuzovány.

3. Proč je důležitá textura podložky?
Existují desítky různých povrchových úprav jógových podložek, proto je předpoklad, že si vybere každý. Při výběru textury je důležité, aby podložka zabraňovala uklouznutí, ale zároveň umožňovala snadný posun. I v tomto případě je třeba zdůraznit, že volba textury značně souvisí s druhem jógy. Výběr povrchové textury ovlivňuje hmotnost, fyzická zdatnost, zdravotní stav, požadovaná míra komfortu a mnoho dalších individuálních faktorů. Z tohoto důvodu je třeba jógovou podložku pořádně otestovat.

Dobrá rada na závěr
Výběr kvalitní jógové podložky není jednoduchý. Nebojte se v tomto směru poradit s učitelem jógy a těmi, kteří mají s jógou větší zkušenosti než vy. Zkušenosti jsou k nezaplacení a vyhnete se tak nepříjemnému koloběhu pokus - omyl.

Autor: Lenka Kostková