Podvodní ragby - sport, který odbourává stres

Odbourat stres se dá nejlépe pod vodou. Podvodní ragby pomáhá odbourat stres, a protože voda tlumí údery, nehrozí při něm vážnější zranění. Rozvíjí i prostorovou orientaci. Jde totiž o jediný sport, který se hraje v prostoru - ve třech rozměrech.  Čtvrtým, se kterým je třeba také kalkulovat, je čas, který hráči setrvají pod vodou. Aktivně pod ní plavat zvládnou maximálně půl minuty. Obvykle však již po patnácti vteřinách vyplavou nad hladinu na dva, tři nádechy a znovu se ponoří. Další výhodou, kterou s sebou přináší podvodní ragby, je případné řešení krizové situace ve vodě - bez paniky, která je v takových chvílích nejnebezpečnější.

Podvodní ragby - sport, který odbourává stres

Potápění je podle příznivců tohoto sportu maličkost. Ragbisté tvrdí, že na to, aby se člověk naučil potápět, stačí, aby neměl strach svody. Zvládnout pravidla hry už je tvrdším oříškem, vyžaduje si to čas. Potrvá možná několik měsíců, než se nováček dokáže orientovat v trojrozměrném prostoru. V bazénu je totiž třeba dívat nejen dopředu, dozadu a kolem, ale i nahoru a dolů. Velmi podstatné je, aby se hráč naučil rychle registrovat branku (koš), která patří jeho týmu.
Sport se oficiálně jmenuje ragby, no ve skutečnosti s americkým ragby nemá nic společného-ani pravidla. Kdybychom ho měli k něčemu přirovnat, asi by to byla házená. Hraje se většinou ve skokanských bazénech. Koše, které připomínají odpadkové, jsou umístěny na dně. Hraje se s těžkým, gumovým, čtyřkilovým míčem, naplněným slanou vodou-aby padal na dno. Výstroj je potápěčská a týmy, složené ze šesti hráčů, se liší barvami čepice a plavek. O míč, který se na začátku hodí doprostřed bazénu, hráči bojují a následně se snaží umístit ho do soupeřova koše, tedy podobně jako při fotbalu nebo basketbalu.

Zajímavostí je, že podvodní ragby nepatří k příliš tvrdým sportům. Mezi nejčastější zranění patří škrábance- protože hráč má rozmočenou kůži z vody a poměrně snadno k nim přijde. Rychle se však hojí, protože nejsou hluboké.

Kdo je unavený, jde se nadýchat na hladinu, nebo vyskočí z vody a může za něj skočit náhradník. Brankáři jsou obvykle ti nejzkušenější hráči.: potřební jsou dva brankáři , v případě, že jednomu dojde dech, vystřídá ho druhý. Když se útočí, jeden brankář je připraven vzadu a druhý pomáhá v útoku. Když se unaví, vystřídá brankáře, který je vzadu-ten jde útočit pod vodu. Brankáři se většinou točí ve vodě, ale pokud jich je hodně, mohou se střídat.

Tento sport je "slušný", protože pod vodou se na rozdíl od ostatních sportů nedá pohádat ani poprat, ačkoliv najdou se i agresivní hráči, kteří k tomu mají sklony, ale ty rozhodčí rychle zpacifikují.

Za otce podvodního ragby lze považovat německé potápěče. V padesátých letech se pod vodou začali nudit, tak si vymysleli zábavu. Pravidla hry se vyrýsovala postupně v sedmdesátých letech. V Čechách má v podvodní ragby i svou ligu.

Autor: Lenka Kostková