Podzimní deprese a způsoby léčby

Podzim - pro někoho krásné barvy listí, sklizeň ze zahrádek a procházky po lese plném hub. Pro jiného kratší dny spojené s plískanicemi s sebou přinášejí i změnu nálady.

Podzimní deprese a způsoby léčby

Najednou se do naší duše tiše a nenápadně plíží smutek a strach
Naší každodenní společnicí se stává melancholie, která je doprovázena ztrátou chuti do povinností a činností, které jsme předtím prováděli s láskou a zájmem. Často se sklíčeně díváme ven oknem a se smutným pohledem hledíme na zbarvené listy, které opouštějí koruny stromů. Kapky deště narážejí na okenní parapet a domovem našich očí se stávají slzy bezradně stékající po tváři. Kde se vzali? Z čeho pramení náš smutek? Otázky na které neznáme odpověď. Cítíme se neskutečně unavení a malátní. Jídlo v nás vzbuzuje odpor nebo naopak jíme všechno, co nám přijde pod ruku. Ve snaze najít útočiště uleháme do postele. Bohužel do našich myšlenek se znovu vtíravě ryjí představy plné smutku a beznaděje, které nám nedovolí osvobodit se v očistném spánku. A my nevíme proč ...

Pokud vás něco podobného postihlo, jednou z možností je, že trpíte sezónní depresí
"Sezónní smutek" se nejčastěji objevuje v listopadu a přetrvává do února. Hlavní příčinou je nedostatek slunečních paprsků a s ním spojená produkce hormonů serotonin, noradrenalin a dopamin. To znamená, že epifýza, která je částí našeho mozku, produkuje více melatoninu, který působí jako sedativum. Proto se objevují příznaky v podobě malátnosti či slabosti. 

Sezónní deprese či smutku se můžeme účinně zbavit vlastním úsilím. Nabízíme vám pár tipů jak vyhrát boj s tímto nepřítelem.
Při prvním pravidle můžeme vycházet z moudrosti, která říká: "Ve zdravém těle - zdravý duch". Z toho vyplývá, že bychom si měli stravu obohatit o potřebné vitamíny a minerální látky. Jde především o vitaminy skupiny B, jmenovitě pyridoxin, riboflavin a thiamin. Pyridoxin (vitamin B6) najdeme v mléčných výrobcích, droždí a obilných klíčcích. Doplnit zásoby riboflavinu (vitamínu B2) můžeme prostřednictvím vnitřností, vajíček, ale i lahodného piva. Podobné je to s thiaminem resp. vitamínem B1, který je obsažen v luštěninách, zelenině, vnitřnostech a droždí. Únavu a vyčerpanost odstraní dostatečný příjem hořčíku. Jeho bohatým zdrojem jsou ořechy, mandle, slunečnicová semínka, kakao, ale i banány a celozrnné potraviny. Náladu pomůže vylepšit hořká čokoláda s vysokým obsahem kakaa. Odvážným a účinným pomocníkem proti smutku jsou léčivé rostliny. Čaje speciálně určené pro tento účel najdete v každé lékárně. Našemu tělu i psychice výrazně pomůže dostatečný příjem tekutin, nejlépe v podobě čisté průzračné a neperlivé vody. S prvním pravidlem neodmyslitelně souvisí dostatek fyzické aktivity. Nemusíte hodiny dřít v posilovně, dokonale svůj účel splní rychlá chůze, kterou si dopřejte co nejčastěji. Při procházkách nezapomínejte vnímat okolí. Podzimní oblohu, pestrobarevné stromy, spěchající lidi ... prostě všechno kolem vás. Je dokázáno, že při fyzické aktivitě a sportu se uvolňují endorfiny, známé také jako hormony štěstí.

Dodržujete všechna pravidla zdravé životosprávy a přece vás zákeřně propadla "podzimní depka"?
Problém je v tom, že jste zapomněli na něco velmi podstatného a tím je pozitivní myšlení. Právě ono je polovinou úspěchu. Proto se snažte každou pochmurnou myšlenku nebo strach nahradit pěknou a veselou představou. Máte pravdu. Je to těžké, ale vy to dokážete. Pěkně pomaličku, krůček po krůčku. Další metodou jak vnést radost a optimismus do života je těšení se z maličkostí. Na světě je tolik krásných věcí a mnohdy se sami připravujeme o nezapomenutelné okamžiky. Zbavit se negativních pocitů pomůže dobrá kniha, relaxační hudba či voňavá koupel. Ideální je spojit vše do jednoho a příjemnou atmosféru znásobit vůní éterických olejů a ve tmě poskakujícími plameny svíček.

Udělali jste vše proto, abyste se zkázy jménem deprese zbavili, ale ona se vás drží jako klíště?
Pak neváhejte a navštivte odborníka. Pokud ve vás dřímají neopodstatněné a v našich končinách stále přetrvávající dogmata, podle nichž je vyhledání psychologa či psychoterapeuta hanbou a slabostí, zahoďte strach a předsudky. Deprese není osobní selhání či slabost. Je to nemoc jako každá jiná a dá se léčit. Metodu léčby nejlépe zvolí specialista, proto se nebojte svěřit do jeho rukou. Proto posbírejte všechnu odvahu a bojujte!

Autor: Martina Dvořáková