Pohlavní choroby a jejich příznaky

Pohlavní choroby jsou stálou hrozbou všech lidí, pro které není sex tabu. Přesto se o nich příliš nemluví, i když bychom měli znát alespoň jejich základní příznaky, vzhledem k tomu, že zahájit včasnou a účinnou léčbu je zcela nezbytné!

Pohlavní choroby a jejich příznaky

Nejlepším způsobem, jak zabránit vzniku pohlavních chorob,
resp. jejich přechodu do vážnějšího stadia je návštěva gynekologa. Statistiky jsou alarmující, protože jen každá pátá žena se jednou ročně zúčastní preventivní prohlídky. A to je žalostně málo. O vhodné formě ochrany a stabilním partnerském svazku snad není potřeba mluvit.

Co všechno zařazujeme do kategorie pohlavních chorob? Odpověď zní následovně:
Mykotické infekce (kvasinky)
Lidský papilovírus (HPV virus)
Genitální herpes (HSV virus)
Měkký vřed
Kapavka (Gonorea)
Syfilis (Lues)
Veš ohanbí
Kontagiózne moloskum
Hepatitida typu B
AIDS (virus HIV)
Trichomoniáza
Chlamydie
Zkusme si stručně rozebrat pohlavní nemoci, které se vyskytují nejčastěji a mohli bychom je zařadit do kategorie běžně se vyskytující infekce.

Mykotické infekce (kvasinky)
Pro pochvu je charakteristické kyselé prostředí. Pokud dojde k jeho narušení, dochází k přemnožení kvasinek Candida albicans, a to se projevuje bílým krémovým a hrudkovitým výtokem, pálením a svěděním. Kvasinky lze diagnostikovat velmi snadno a léčba je nenáročná. Pokud máte přece jen pochybnosti, zkuste si zodpovědět několik otázek. Například: Užívali jste antibiotika? Nepřeháníte to se sladkostmi? Jste dlouhodobá uživatelka hormonální antikoncepce? Trpíte cukrovkou? Pokud jste odpověděli na některou otázku kladně a máte výše uvedené příznaky, nejpravděpodobněji jde o mykózu. Nezapomínejte, že léčba trvá 3 až 5 dní a měl by se přeléčit i partner.

HPV (lidský papillomavirus)
HPV je nejčastěji se vyskytujícím pohlavním onemocněním a nedá se vyléčit. V současnosti existují desítky subtypů, přibližně 30 se vyskytuje v oblasti genitálií a může způsobit vznik venerické bradavic.Nebezpečné jsou HPV typy 16 a 18, které často vedou k rakovině děložního čípku. Výrůstky se dají poměrně snadno odstranit a v současnosti existuje vakcína, která chrání ženy s rizikovými typy HPV před rakovinou. HPV viru se při aktivním sexuálním životě nedá zabránit a většinou onemocnění nemá žádné výraznější symptomy. Zaručeně ho však odhalí gynekologické vyšetření.

Trichomoniáza
Chorobu způsobuje Trichomonas vaginalis. Přenáší se pohlavním stykem, ve vzácných případech kontaktem s infikovaným prostředím (sauna, WC). Nemoc se neprojevuje výrazně, až v pozdějším stádiu můžeme zpozorovat žluto-zelený výtok u žen a bolest při pohlavním styku. Muži mají spíše pocit, že se jedná o zánět močových cest. U obou pohlaví se vyskytuje pálení a svědění. Trichomoniáza se léčí antibiotiky a probíhá u obou partnerů. Nebezpečí spočívá v tom, že infekce může způsobit větší riziko možnosti nákazy jinými chorobami (např. AIDS).

Chlamydie
Chlamydiová infekce je způsobena bakteriemi Chlamidia trachomasis a většinou se objevuje pouze se slabými projevy.O to je však zákeřnější, protože její neléčení způsobuje neplodnost. Pro muže je typické řezání, pálení a bolesti při močení. Časté krvácení mimo menstruace, hlenovitý výtok, pálení a svědění při močení pociťují ženy nakažené touto infekcí. Vyskytuje se i bolest v podbřišku, časté nucení na močení a bolest během pohlavního styku. Obzvláště nebezpečná je pro těhotné ženy a jejich potomstvo.

Genitální herpes (HSV virus)
Známe dva typy HSV virů. HSV I. způsobuje opary na ústech a může se přenést orálním stykem na genitálie partnera. Co to znamená? Odborníci varují, že v době herpesu na ústech je třeba se vyhýbat vaginálnímu, orálnímu i análnímu styku, líbání, společným sklenicím, příborům či ručníkům. HSV II. virem je možné se nakazit jen pohlavním stykem.

Kontagiózní moloskum (kožní bradavice)
Kontagiózne moloskum je nezhoubné onemocnění kůže, které se projevuje růžovo-bílými, voskovitými výrůstky s malou proláklinou uprostřed. Za výskyt bradavic je zodpovědný virus Proxivirus mollusca nebo MCV virus. Bradavice se odstraňují pálením elektrickým proudem, kryochirurgii nebo kyselinou salicylovou. Při výskytu jakýchkoliv příznaků jakými jsou pálení, svědění, řezání, bolesti v podbřišku, nepřirozené výtoky či bolesti při pohlavním styku se doporučuje navštívit gynekologa. Lékař provede potřebná vyšetření a stanoví diagnózu. Proto žádné ze zmíněných projevů nepodceňujte.

Autor: Lenka Kostková