Pohyb v kombinaci s vyváženou stravou žene lidi z náručí lékařů

Pohyb a zdravá strava dokáží divy. Ale nestačí pouze polovina tohoto spojení. Jinak se můžete doslova ucvičit a stejně vás budou stíhat virózy a další nemoci, které vznikají v důsledku špatné imunity a nedostatku živin, minerálů a vitaminů. A naopak, přestože se budete zdravě stravovat a neustále povalovat na gauči, vaše zdraví také nebude zrovna v té nejlepší kondici. Ale když ke zdravé stavě zařadíte i pravidelný pohyb, tělo se vám odmění třeba i tím, že neulehnete s první epidemií chřipky.

Pohyb v kombinaci s vyváženou stravou žene lidi z náručí lékařů

Ochraňujme své srdce
Pohyb je skvělý zejména v tom, že ochraňuje naše srdce. Díky pravidelnému cvičení předcházíme riziku vzniku kardiovaskulárních onemocnění, podporujeme činnost srdce, krevního oběhu a regulujeme krevní tlak. Kromě toho dokážeme zvyšovat hladinu dobrého cholesterolu a snižovat hladinu špatného cholesterolu, který je pro nás životně nebezpečný. Pohyb posiluje svalový aparát, podporuje prokrvení svalů, zlepšuje svalové napětí a ovládá organismus při koordinaci pohybů, která se díky jakékoliv sportovní aktivitě zlepšuje. Pohyb je také skvělým pomocníkem při hubnutí a díky němu posilujeme všechny svaly, které máme, protože sezením v kanceláři nebo jinou jednostrannou aktivitou v práci zatěžujeme jen některé svaly.

Psychika a spánek
Dalšími výhodami, které nám pravidelný pohyb přináší, je zlepšení psychiky. Díky sportu jsme mnohem méně náchylní propadat náladám smutku nebo depresím, protože díky pohybu jsou v našem těle vytvářeny hormony štěstí, které psychiku uspokojují. Po sportovním výkonu se cítíme dobře, jsme na sebe hrdí a vidíme výsledky, které nám přináší, nejen na přírůstku svalové hmoty, ale stejně při shazování kilogramů a zlepšování kondice, kterou každý den potřebujeme byť jen při zdolávání schodů v paneláku. Kromě toho je pravidelný pohyb pomocníkem pro lidi, kteří mají špatný spánkový režim a poruchy spánku jsou u nich na denním pořádku. Pohyb nám zaručuje, že nadbytečnou energii použijeme na skvělou sportovní činnost a naše tělo si tak v noci mnohem lépe odpočine. Vyzkoušejte to.

Pohyb v kombinaci se zdravou stravou
Umíte si představit, že byste se celý den krmili nezdravými pokrmy, a pak byste od hodiny v posilovně čekali zázračné výsledky? Asi by to nefungovalo. Určitě byste díky takovému jídelníčku ovlivnili i výkon během samotného cvičení a výsledky by se dostavovaly jen horko-těžko. Proto je důležité uvědomit si, že zdravá strava je polovinou úspěchu. Abychom dokázali skloubit pohyb se stravou, je dobré vědět, které potraviny bychom měli upřednostňovat. A také bychom si měli uvědomit, že všechny látky se stravou doplnit nedají. V tom nám však pomáhají výživové doplňky, které nám úžasně zjednoduší život a obavy z toho, že některé potraviny prostě konzumovat nemůžeme nebo je neumíme konzumovat v tak velkém množství. To vidíme hlavně na lidech, kteří se zabývají kulturistikou a fitness. Bez vyvážené stravy a správných doplňků by jejich výsledky nebyly dokonalé.

Co jíst?
Hlavními složkami stravy by měly být vitaminy, bílkoviny, minerální látky, sacharidy, zdravé tuky a voda. Vitaminy najdeme ve všech druzích ovoce a zeleniny. Bílkoviny najdeme v mase, ale rovněž v ovoci a zelenině. Dokonce některé výzkumy potvrzují, že maso obsahuje mnohem méně bílkovin než samotné plodiny. Minerální látky si můžeme dodat také z různých druhů plodin, ovoce a zeleniny, luštěnin, mléka a podobně. V případě zdravých tuků se musíme zaměřit zejména na potraviny, jako jsou ořechy, jadérka nebo plodiny, které tuky obsahují. Například avokádo je v poslední době velmi oblíbené právě díky svému obsahu zdravých tuků. A konečně voda. Naše tělo tvoří voda z většinové části, a proto ji musíme tělu dodávat pravidelně a v dostatečném množství. Pitný režim nám dokáže pomoci s různými problémy a hlavně vyplavuje z organismu škodlivé látky.

Výživové doplňky
Výživové doplňky jsou stále oblíbenější. Teorie o jejich škodlivosti se objevují stále méně a lidé zjišťují, že jsou skvělým doplňkem stravy, který dokáže vyplnit mezery ve stravování. Ať už jsou to bezlepkové potraviny, doplňky výživy pro sportovce, zdravé oleje, koncentrované vitaminy a minerály v různých formách, zdravé čaje, ovocné šťávy, bio potraviny, jádra, semínka a ořechy, produkty z různých druhů rostlin a mnoho jiných skvělých produktů. 

Co bychom se měli naučit?
Naučme se vyvážit svůj život a dopřát tělu nejen jednu část. Pohyb v kombinaci se zdravou stravou je tou nejlepší cestou ke zdraví a vitalitě.

Autor: Lenka Kostková