Popraskané rty způsobují některé zlozvyky, ale i zubní pasta

Pocit suché pokožky není příjemný, ale pocit suchých a popraskaných rtů je ještě horší. Rozmary počasí mohou být příčinou tohoto stavu, ale důvodem popraskaných rtů jsou i jiné aspekty. Zjistěte, co všechno může tento stav způsobit. 

Popraskané rty způsobují některé zlozvyky, ale i zubní pasta1. Časté olizování rtů
Když cítíte, že jsou vaše rty suché, olíznete si je? A za pár sekund jsou suché znovu, a vy je opět oliznete? Tento opakující se cyklus způsobuje dehydrataci vašich rtů tím, že sliny se rychle odpařují, uniká z nich více vlhkosti a jsou ještě sušší než předtím. Kousání a žvýkání vašich rtů má stejný účinek, proto pokud si uvědomujete tento svůj zlozvyk, rychle se ho zbavte.

2. Dehydratace
Pokud během dne nepijete dostatek vody, i toto může být příčinou vzniku popraskaných rtů. Navíc, pokud se věnujete lyžování či motorovým vodním sportům, kde se kombinuje silný vítr s UV zářením, dáváte vašim rtům pořádně zabrat.

3. Pozor na zubní pastu
Mnoho druhů zubní pasty obsahuje látku "laurylsulfát sodný", která může dráždit a vysušovat vaše rty. Pokud vás trápí tento problém, zkuste vyměnit zubní pastu nebo se podívat na jiné produkty, které používáte při péči o vaše rty.

4. Dráždivé potraviny
Kyselina v citrusových plodech může také nepříjemně dráždit vaše rty. Stejný účinek může mít i rajčatová omáčka nebo látky nacházející se v sladkostech.

5. Příliš mnoho vitamínu A
Překvapivou příčinou vzniku popraskaných rtů může být i nadměrná konzumace vitaminu A , který se nachází zejména v mořských rybách, zelenině a v ovoci, ale do těla ho můžete dostávat i prostřednictvím výživových doplňků. V případě vitamínů B je situace přesně naopak - jejich nedostatek může vysušovat rty.

Jak zacházet s popraskanými rty?
To nejlepší, co můžete udělat pro léčbu a prevenci popraskaných rtů je, pokrýt své rty kvalitním a vyživujícím balzámem na rty. Věnujte se jejich péči pravidelně a s velkou dávkou trpělivosti - nemůžete čekat, že popraskané rty zmizí za jeden den. Extra pozornost jim věnujte zejména během podzimního a zimního počasí, kdy jsou rty vystavovány nízkým teplotám, které je nepěkně vysušují a dráždí. Ale nezapomínejte je ani chránit před UV zářením v létě a vysokými teplotami v létě.