Porucha zvaná ortorexie aneb chorobná kontrola zdravého stravování

Snažit se zdravě žít a přitom přemýšlet o tom, co si dát na talíř, je sice chvályhodné, ale všeho moc škodí. Existuje porucha, tzv. ortorexie, kterou trpí lidé, kteří se důsledně vyhýbají potravinám, které nejsou zcela zdravé a chorobně kontrolují všechny složky své potravy. Ortorexie není zatím oficiálně uznána nemoc jako anorexie nebo bulimie, ale její symptomy jsou podobné jako při anorexii.

Porucha zvaná ortorexie aneb chorobná kontrola zdravého stravování

Životní styl nebo nemoc?
Ortorektik ze svého jídelníčku postupně vylučuje různé potraviny - nejdříve skutečně nevhodné, ale později i ty zdravé, které v něm vzbuzují nedůvěru. Je velmi tenká hranice mezi onemocněním a zdravým rozumem, který nám káže jíst zdravě. Dá se říci, že nemoc nastává tehdy, když je pacient ovládán stále se opakujícími myšlenkami, že nemůže sníst nic co nesplňuje jím zvolená kritéria. To vyvolává stálou úzkost, myšlenky na zdravou výživu se stávají neovladatelnými a stále se opakují.

Je zajímavé, že touto chorobou trpí více muži než ženy
Správné a zdravé stravování považují za svou výraznou přednost, znak morálních kvalit, někteří dokonce za druh duchovní činnosti.

Žijeme, abychom jedli?
Lidé trpící ortorexií obyčejně věnují veškerý svůj čas shánění vhodných potravin. Ty musí být vypěstované ekologickým způsobem bez barviv, konzervantů, zeleninu a ovoce jedí hlavně syrové, zcela vynechávají masitá a tučná jídla, sacharidy a podobně. Jídelníček mají naplánovaný minimálně týden dopředu, přesně počítají příjem kalorií, vitamínů a minerálů. Jídlo je pro ně náboženstvím. Jídlo připravují skoro jako rituál, používají pouze nezávadné nádobí, vyrobené z určitých materiálů - keramika, dřevo. Někteří dokonce odmítají jídlo krájet. Tato nemoc má i společenské dopady na jednotlivce, protože si přestávají rozumět se svému okolí, kolegům, rodině. Člověk se začíná vyčleňovat a vůbec si to neuvědomuje.

Nebezpečí na dohled
Člověk posedlý zdravým stravováním může být v konečném důsledku ohrožen na zdraví. Jejich skladba stravy se může stát takovou, že jejich organismus začne trpět nedostatkem některých látek, například vegetariáni trpí nedostatkem vitamínu B 12, lidé, kteří konzumují jen zeleninu a ovoce trpí nedostatkem bílkovin. Může to vyústit do takových psychických problémů, že člověk už prostě nedokáže sníst absolutně nic, co nezapadá do jeho představy o správné výživě.

Cesta k uzdravení
Léčba není jednoduchá ani krátkodobá, podobně jako anorexie a bulimie. Léky se kombinují s psychoterapií. Podmínkou ale je, že pacient si sám musí uvědomovat nutnost léčby. Tito lidé jsou totiž často postiženi názorem o své výjimečnosti a nadřazenosti, s čím se pak velmi těžko bojuje. Blokuje to vyhledání pomoci a následnou spolupráci s lékařem.

Bratmanův test: Jste ortorektik?
1. Zajímáte se více o kvalitu potravin než o to, zda jsou chutné?
2. Trávíte více než tři hodiny denně přemýšlením o zdravé výživě?
3. Cítíte se vinni, pokud porušíte své stravovací zvyklosti?
4. Plánujete dnes, co budete jíst zítra?
5. Izoluje vás společensky váš způsob stravování?

Pokud jste odpověděli minimálně 4 krát ano, poraďte se s odborníkem.
 

Autor: Martina Dvořáková