Určitě jste si všimli, že většinou se zabýváme nadváhou a obezitou a co s tím, ale existuje i opačná strana mince, a to poruchy přijímání potravy, kdy jde vlastně o odmítání potravy a extrémní pokles hmotnosti. Tato onemocnění jsou velmi nebezpečná, až život ohrožující a tak jako není jednoduché zdravě zhubnout, je možná ještě mnohem těžší naučit se opět normálně jíst, pokud trpíte některou z těchto nemocí. Nejrozšířenější formy PPP jsou mentální anorexie, mentální bulimie a záchvatovité přejídání.
Mentální anorexie
Anorexia nervosa je nemoc, při které pacient odmítá potravu a chce stále snižovat svoji hmotnost. Stále má pocit, že je tlustý. Nejčastěji jí trpí dospívající dívky, ale občas se vyskytne i u starších žen a mužů. Anorexie je klasifikována tehdy, jestliže BMI index klesne pod 17,5 %, tedy hmotnost pacienta klesne pod 15 % jeho průměrné hmotnosti vzhledem k věku, výšce a stavbě těla. Pacient si anorexii způsobí sám: nejí, zvrací, užívá projímadla a přehnaně hodně cvičí.
Mentální bulimie
Na rozdíl od anorexie v tomto případě pacient a nepoznáte tak snadno. Bulimik dokáže svůj stav skrývat déle. Bulimie se projevuje přejídáním a následným zvracením, které si člověk sám způsobí a vyvolá. Vede k tomu pocit viny. Nají se a netloustne, to je jejich cíl. Po vyvrácení potravy se zanedlouho opět dostaví pocit hladu a opět se přejídá, ale následně potravu vyvrátí. Je to začarovaný kruh. Bulimik se izoluje, uzavírá se do sebe, dostává deprese. Bulimií trpí 5-15% studentek středních a vysokých škol.
Záchvatovité přejídání
Má podobné znaky jako bulimie. Postižený jí jídlo rychleji, než je běžné, jí, dokud není nepříjemně plný. V jídle pokračuje, i když už necítí hlad. Jí o samotě, protože se stydí, že sní tak mnoho. Cítí se provinile, po přejedení se cítí výčitky, pocit úzkosti. K záchvatům přejídání dochází dva a vícekrát do týdne a není vždy spojeno se zvracením. K poruchách přijímání potravy nedochází okamžitě, člověk se k nim postupně dopracuje. Redukční diety a hladovky - v dnešní době je to synonymum pro rychlé zhubnutí. Na začátku příběhů mnoha žen a dívek trpících PPP stojí právě redukční diety. Jednoznačně je právě dieta typickým spouštěčem PPP. Pacientky začnou redukční dietou a postupně se přibalují ostatní příznaky PPP. Ale spouštěčem může být i nějaká výrazná životní událost, trauma apod.
Jaké jsou zdravotní následky PPP?
Vyskytují se různé zdravotní potíže, protože onemocnění ovlivňuje celý organismus. Mohou se vyskytovat zažívací potíže, svalová slabost, kolapsové stavy, přecitlivělost na chlad, zvýšená kazivost zubů, snížení imunity, řídnutí kostí a u žen je to absence menstruace spojená s neplodností. U mnoha pacientů dochází k redukci mozkové tkáně. Čím déle tím jsou následky větší.
Samotná léčba je těžká, nemocní totiž svůj problém zpočátku popírají
Obvykle jsou to nejbližší příbuzní nebo přátelé, kteří je donutí vyhledat lékaře. Léčba při anorexii trvá cca 2-3 měsíce. Délka hospitalizace závisí na hmotnosti pacienta a zejména na jeho spolupráci. Při bulimii je délka léčby cca 6-8 týdnů. Podobně jako u alkoholiků, dochází i k recidivám a hospitalizací je několik. Přesto se odhaduje, že zhruba něco víc než třetina hospitalizovaných se vyléčí.
Některé další abnormální stravovací návyky
Ortorexie - posedlost zdravou výživou a panický strach z nezdravých jídel. Jídelníček přestává být vyvážený a dochází k depresím a podvýživě.
Bigorexie - posedlost vlastním tělem, neustálé posilování, i za pomoci chemických látek.
Drunkorexie - snižování energie pomocí jídla náhradou za energii z alkoholu. Alkohol nahrazuje jídlo.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.