Posílení imunity otužováním

Co se vám vybaví při slově otužování? Někomu naskočí husí kůže, jiný vidí zdravý životní styl, který s sebou přináší mnoho pozitivního pro náš organismus. Zamyslete se, než začnete otužilce odsuzovat.

Posílení imunity otužováním

Je dobře známo, že otužováním se už v dávné minulosti lidé snažili posílit svůj imunitní systém
Pokud patříte mezi začátečníky, je třeba osvojit si pár zásad:
- S otužováním je třeba začít při sprchování, nejprve vlažnou a pak studenou vodou (max. 3 - 5 min.), a to ráno i večer.
- Před otužováním by měl být organismus rozehřátý, avšak není vhodné otužovat se hned po sportovní aktivitě, ani po jídle.
- Po otužování je třeba dobře se osušit a obléct.
- Otužování není vhodné u nemocných lidí.

Při pravidelném a postupném otužování se organismus obrní proti nachlazení,
lépe se vyrovná s teplotními výkyvy, imunitní systém se posílí a stimuluje se látková výměna. Otužovat je možné i děti, ale protože schopnost udržovat tělesnou teplotu není u nich na takové úrovni jako u dospělých, je nutná větší opatrnost a vhodný je i souhlas lékaře. Dětem ke zlepšení imunity pomáhá každodenní pohyb na čerstvém vzduchu (alespoň 2 - 3 hod.), vícevrstvé oblečení, udržování teploty v místnostech v zimě v rozmezí 20 - 22 ° C, spánek při otevřeném okně, pravidelná ranní rozcvička, sprchování studenou vodou lze nahradit mytím žínkou navlhčenou ve studené vodě a okamžitým vysušením ručníkem. U dětí stejně jako u dospělých platí, že otužování by mělo přinášet pohodu a radost. Pokud je provázeno dlouhodobými nepříjemnými pocity a odporem, je lepší ho nepraktikovat.

Autor: Martina Dvořáková