Posilování imunity - správná cesta v boji proti jarní únavě

Posilováním imunity lze odolávat jarní únavě. Na jaře je důležitý pohyb, dostatek spánku, strava podporující činnost střev (nachází se v nich 70 procent buněk imunitního systému) a také - udělat si něčím radost. Pro koho není dostatečným zdrojem radosti samotné jaro, měl by si udělat radost něčím jiným a posílit tak i psychickou imunitu.

Posilování imunity - správná cesta v boji proti jarní únavě

Odborníci doporučují pohyb na čerstvém vzduchu, dostatek spánku a vyváženou stravu podporující činnost střev, protože právě ve střevě se nachází 70 procent buněk imunitního systému. Podle lékařů by si měl také každý udělat na jaře něčím radost. Důležité je vyhýbat se stresu a dívat se na svět optimisticky. Na jaře je vyčerpáno naše tělo i naše duše, tak psychologové doporučují doplnit síly a tím zlepšit imunitu, i psychickou. Ženám doporučují nové oblečení, mužům může udělat radost například nový mobil. Důležité je podporovat zdroje radosti právě na jaře. Vyplatí se obnovovat mezilidské vztahy a přátelství a navazovat nové. Případně i zvážit, zda je dosavadní partnerský vztah natolik hodnotný, aby pokračoval; prostě dělat všechno proto, aby život nabyl smysl, přinášel radost a spokojenost.

Podle odborníků na výživu je jedním z nejdůležitějších faktorů příznivého ovlivňování imunity správná skladba jídelníčku. Strava by měla být především pestrá a barevná. Základem stravy by mělo být 500 g zeleniny a 200 g ovoce denně, dále probiotika, ať už v podobě jogurtových nápojů nebo samotných jogurtů, které obsahují příznivé mikroorganismy.

Podle britské studie z roku 2007 se probiotika osvědčila při prevenci a léčbě průjmových onemocnění, což je jedna z nejčastějších komplikací při dlouhodobém pobytu v nemocnici. Probiotika jsou doporučená také pacientům, kteří jsou léčeni antibiotiky. Podle některých názorů je ale lepší zařadit na podporu imunity, do jídelníčku zakysané výrobky s příznivými mikroorganismy.

Imunitnímu systému působí nepříznivě i příliš alkoholu, kofeinu a málo pohybu. Se změnou životního stylu by však lidé neměli začít najednou, ale postupně. Změnit naráz jídelníček, přestat kouřit a začít chodit do posilovny po dvaceti letech bez pohybu, může být pro organismus a imunitní systém stejně velká zátěž či stres jako nezdravý životní styl!

Autor: Lenka Kostková