Potraviny, které by neměly chybět v žádném jídelníčku

Základem pěkné postavy je cvičení a zdravá strava. Proto by měl být kvalitní jídelníček součástí cvičebního plánu nejen když chcete zhubnout, ale i pokud budujete svaly. V našem článku vám nabídneme ty potraviny, které by v něm rozhodně neměly chybět.

Potraviny, které by neměly chybět v žádném jídelníčku

Tělo se vždy spoléhá na živiny z potravin,
jejichž konzumace pomáhá vytvořit příznivé prostředí, buď na hubnutí nebo nabírání. Přestože existuje velké množství potravin, které mohou pomoci, existuje sedm, které by se na vašem nákupním seznamu měly objevit vždy. 

Vaječné bílky
Proč každý úspěšný kulturista zahrnuje bílkoviny do svého jídelníčku? Důvod je jednoduchý. Bílku mají bílkoviny a tuky v poměru 60 : 1, což znamená, že vaječné bílky jsou nepochybně jedny z nejčistších proteinů na světě. Bílky mají také velmi vysokou biologickou hodnotu, což znamená, že velká část absorbovaných proteinů se snadno využívá na syntézu bílkovin. Také obsahují jen velmi málo sacharidů a jsou zdrojem vitaminů a minerálů.

Kuřecí maso
Kuřecí maso by se mělo nacházet ve stravě každého kulturisty, protože kromě toho, že je zdrojem vysoce kvalitních bílkovin, má i nízký obsah nasycených tuků.

Ryby
Přestože se stále opakuje, že by se mělo jíst maso s co nejnižším obsahem tuků, ryba představuje výjimku. Ryba totiž obsahuje tuk ve formě omega-3 mastných kyselin, které podporují růst svalstva, zabraňují usazování LDL cholesterolu, pomáhají snižovat krevní tlak a mají i protizánětlivé účinky.

Fazole a luštěniny
Pokud máte skutečný zájem o budování svalové, určitě byste neměli ignorovat sílu fazolí a luštěnin. Když se mluví o kulturistických potravinách, každý si bezprostředně představí libové maso, ale to co si většinou nikdo neuvědomí, je, že i fazole je chutný a velmi výživný zdroj bílkovin a vlákniny. Vláknina je důležitá pro udržování pravidelného pohybu ve střevech a také na správné vylučování inzulínu, což je důležité pro růst svalů. Fazole je velmi vhodnou volbou, protože poskytuje skoro 14 gramů bílkovin na šálek. To je důvod, proč byste neměli ignorovat sílu fazolí.

Libové červené maso
Libové hovězí maso představuje bohatý zdroj bílkovin, železa, zinku a vitaminů B. Avšak vzhledem k tomu, že hovězí maso obsahuje také vyšší množství nasycených tuků, neměli byste ho konzumovat každý den.

Polysacharidy neboli sacharidy s nízkým glykemickým indexem
Svaly nejsou tvořeny pouze bílkovinami. Pro tvorbu a udržení svalstva jsou také potřeba pomalu vstřebatelné sacharidy. Nacházejí se hlavně v potravinách jako jsou ovesné vločky a sladké brambory. Polysacharidy jsou důležité hlavně proto, že během cvičení, jako zdroj energie slouží glykogen uložený ve svalech, a když se glykogen ze svalů vyčerpá, tělo začne na energii měnit přímo svaly, čímž způsobuje jejich degeneraci. Proto je důležité k tomu, aby vaše svaly mohly pracovat na maximální úrovni, přijímat porce pomalu ze vstřebatelných sacharidů.

Voda
Ve vašem arzenálu by měla na prvním místě být vždy voda. Jednoduché vysvětlení je v tom, že přibližně 70 % těla tvoří voda. Vaše svaly, tkáňové buňky a vazy, všechny obsahují vodu a dokonce i vaše životní tekutina - krev - je převážně z vody. 

Pokud tedy chcete zhubnout nebo nabrat svaly,
určitě byste se měli vyhýbat prázdným kaloriím, které nedělají nic jiného, ​​než to, že vám přidávají tuk do vašeho pasu a boků. Musíte si vždy pečlivě vybrat správné potraviny a začlenit je do svého každodenního jídelníčku. Pokud se vám to podaří, není pochyb o tom, že budete na správné cestě k dosažení postavy svých snů.