Překonání prasečí chřipky dává lidem imunitu. Pátrání po univerzální vakcíně proti chřipce našlo inspiraci v nečekaném zdroji - pandemické prasečí chřipce, která řádila zejména v roce 2009. Miliony vakcín proti prasečí chřipce se po opadnutí pandemie muselo zlikvidovat. Vědci zjistili, že pacienti, kteří prodělali prasečí chřipku H1N1, si vybudovali mimořádnou odolnost proti chřipkovým onemocněním.
Očekává se, že tento druh chřipky se bude zase vyskytovat. Nová očkování však již obsahují protilátky i proti prasečí chřipce. Podle nových zjištění zveřejněných v Journal of Experimental Medicine lidský organismus, který překoná prasečí chřipku, si vytvoří odolnost proti více dalším druhům chřipky. Lékaři doufají, že pochopení a "zkrocení" této schopnosti by mohlo vést k vytvoření univerzální vakcíny proti chřipce. Jednou by mohla nahradit současné sezónní vakcíny, které jsou vyráběny podle odhadů, jaký typ chřipky se bude v dané sezóně vyskytovat nejčastěji. Hlavní výhodou univerzální vakcíny by bylo, že by lidi chránila déle a proti širšímu spektru druhů chřipky.
Zjištění naznačují, že při správné stimulaci je lidský organismus schopen vytvořit si účinné protilátky a také naznačuje, že vytvoření univerzálních protichřipkových vakcín je dosažitelný cíl. Vědci nejprve identifikovali bílé krvinky, které vyráběly protilátky proti chřipce. Z protilátek následně izolovali účinné geny a tyto geny použili na výrobu protilátek v laboratorních podmínkách. Celkově získali 86 variací protilátek. Z nich 5 bylo kromě prasečí chřipky účinných i proti sezónním chřipkám, které se objevily za poslední desetiletí. Dokázali si poradit i s pandemickou španělskou chřipkou ,dokonce i se smrtelnou ptačí chřipkou H5N1.
Výsledkem tohoto výzkumu by mohlo být objevení svatého grálu vývoje protichřipkových očkování. Je zde reálná možnost, že jedna vakcína dokáže poskytnout trvalou ochranu proti všem druhům chřipky.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.