Prasklá cévka v oku nebolí ani nezhoršuje vidění, proto ji často nemusíme ani zaznamenat. Příčin může být hned několik a ne všechny jsou stejně závažné. Určitě každou prasklou oční cévku nemusí vyšetřit oční lékař, ale v některých případech bychom měli zpozornět. Preventivní vyšetření nám může zachránit v tomto případě i život!
Zánět oka, alergie nebo cizí předmět
Většinou když vás nikdo neupozorní na červené oko nebo se nepodíváte do zrcadla, ani nezjistíte, že vám praskla cívka v oku. Necítíte to ani neslyšíte, protože cévka v oku nepraská nahlas jako klouby. Až při rozsáhlejší podlitině můžete cítit tlak v oku. Přestože nejde o akutní onemocnění, lidé se leknou a raději vyhledají očního lékaře. A to je dobře! Protože je třeba zjistit, zda je na vině zarudnutí zánět, cizí tělísko nebo alergie. Pokud jde o krevní podlitinu, tedy prasknutí cévky, oko je souvisle sytě červené.
Hrozí vám infarkt?
Cévka může prasknout i při podráždění oka, namáhavém kašli, zvracení nebo při zvedání těžkého břemene. Podlitina vznikne i při úrazu. Pokud se praskání cévek v oku opakuje, je třeba myslet na vysoký krevní tlak nebo na poruchu srážení krve. Může jít také o předzvěst prasknutí cévy na srdci nebo v mozku!
Vstřebá se sama
Pokud cévka praskne, můžete jen čekat, až se krev za pár dní samovolně vstřebá. Nedoporučuje se žádná lokální léčba. Na uklidnění podrážděného oka můžete zkuste umělé slzy a poradit se s lékařem o léku a vitaminech na léčbu lámavosti a propustnosti cévních vlásečnic.
Kdy praskají cévky v oku?
• nedostatek vitaminu C
• z vysokého tlaku
• při poruše srážení krve
• při silném podráždění oka (alergie, ale u žen i některé prostředky dekorativní kosmetiky,...)
• při silném tlaku, například při porodu
• při kašli
• při zvracení
• při zvedání těžkých proměn
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.