Prevence přenosu viru HPV při pohlavním styku

Infekce HPV virem patří mezi obávaná ženská onemocnění. Co vás může ochránit je hlavně prevence. Že vás se to netýká? To nevadí, stejně si můžete o tomto celosvětově ohrožujícím onemocnění raději něco málo přečíst.

Prevence přenosu viru HPV při pohlavním styku

Tichý nepřítel
Každá dospělá, sexuálně aktivní žena by měla vědět, že v dnešní době na nás z každé strany číhají nebezpečné bakterie a jiné nemoci, počínaje mutovanými chřipkami, až po pohlavní choroby. A není nemoc jako nemoc. Mnoho pohlavních chorob nemá žádné příznaky, což znamená, že mnoho žen nepřipisuje vážnost a důležitost preventivním prohlídkám nebo samotným výsledkům z vyšetření. A na druhé straně si řekněme, že preventivka u nás končí obyčejným vyšetřením, odebráním krve a kultivací. Nicméně z těchto vyšetření nelze zjistit vše ... Často až větší problémy doženou samotné lékaře k podrobnějším rozborům problému a tehdy se může stát, že žena se dozví o svém "tichém nepříteli" - HPV.

Co je HPV?
HPV - human palillomavirus, člen papilomavirů, označující se většinou za sexuálně přenosný, který je schopen infikovat člověka prostřednictvím sliznice a způsobuje nepravidelný buněčný růst nebo bradavice (což může u žen vést k rakovině děložního čípku). Že Vás se to netýká ??? Omyl, ohroženy jsou všechny sexuálně aktivní ženy. A protože virus nenapadá jen ženy, tak se tato problematika týká i mužů. Většinou oni jsou ti, kteří žádné problémy nepociťují a ani se u nich neprojevují žádné změny. V současnosti bylo identifikováno více než 70 typů HPV, z nichž je většina bez následků odezní sama - vše záleží i na imunitě člověka. Vědci je rozdělili do tří kategorií:
1. skupinu tvoří nejlehčí typy, které nejsou karcinogenní a způsobují kožní léze.
2. skupinu tvoří druhy, které způsobují ploché virové bradavice.
3. skupina obsahuje typy karcinogenního charakteru - nejtěžší a nejrizikovější skupina.

HPV infekce jsou sice nejběžnější ze všech sexuálně přenosných infekčních onemocnění,
ale stále se setkáváme s velkou částí lidí, kteří ani netuší co ta zkratka znamená. Mohli bychom konstatovat, že to má za následek i dnešní "volná" doba, promiskuitní život partnerů, a hypermoderní nezávazné vztahy bez hranic. Podle nejnovějších výzkumů a statistik vědci zjistili, že tímto virem trpí přibližně každá třetí žena (nebo každý třetí muž). A stejně je zarážející, že podle oslovených lidí, každý druhý člověk tuto chorobu podceňuje nebo si nepřipouští. V současné době však máme na trhu speciálně vyvinutou vakcínu, kterou lze (sexuálně neaktivní) ženy v raném věku očkovat. Tyto vakcíny umožňují imunitnímu systému rozpoznat virus v okamžiku kdy napadne organismus. Kromě vakcín se u nás prodávají i různé pomocné přípravky na bázi 3-karbinolu, které účinně posilují imunitu před karcinogeny.

Nejlepší ochrana - prevence
Jelikož na HPV je nejzákeřnější to, že pracuje "v utajení" je velmi těžké infekci předcházet. Většina infekcí u mladých lidí zůstává zcela skryta nebo nikdy nezpůsobuje žádné zdravotní problémy a není možné ji včas odhalit. V podstatě to lepší na tom zlém je to, že velká část "postižených" dokáže virus zpracovat a imunitní systém se umí po určitém čase postarat o jeho likvidaci. Samozřejmě v případě, když je předpoklad soužití s ​​jedním partnerem. Toto je jeden ze způsobů, jak se vyhnout infikování - omezit pohlavní kontakt na jednoho partnera, případně použití u nás "nepopulární" ochrany - kondomu (avšak i použití kondomu sice může snížit riziko, ale nedokáže na 100% ochránit). Zde je důležité se zamyslet nad výběrem sexuálního partnera a vyhnout se náhodným sexuálním "sblížením". V sázce není totiž nic důležitějšího než život!
 

Autor: Lenka Kostková