Preventivní prohlídka vám může zachránit život

Chodíte na preventivní prohlídky? Že nemáte čas běhat k lékaři a že vás nic nebolí? Ale to není pro vaše zdraví a bezproblémový život to nejlepší. Mnoho nemocí nebolí a když se včas odhalí, nemusí vás ani mnoho obtěžovat. A to nemluvíme ani o tom, že preventivní prohlídka již mnoha lidem doslova zachránila život!

Preventivní prohlídka vám může zachránit život

Preventivní prohlídka odhalí mnoho nemocí
A tak se může včas začít s jejich léčbou, např. začínající cukrovka se nedá poznat jinak než laboratorním vyšetřením. Nebolí ani zvýšený krevní tlak, někdy ani o něm nevíme, a přitom by se měl léčit, aby se zabránilo riziku mozkové mrtvice, nebo srdečnímu onemocnění. Význam preventivní prohlídky spočívá nejen v zájmu o svůj zdravotní stav, udržení zdraví, ale má význam také v ekonomické stránce léčby. Pokud se onemocnění zachytí včas, i léčba bude vyžadovat nižší náklady.

Účel světí prostředky
Význam preventivní prohlídky je tedy v tom, že se můžeme včas dozvědět pravdu o svém zdravotním stavu, a to i tehdy, když nepociťujeme žádné zdravotní problémy a příznaky, se kterými jsme nuceni jít k lékaři. Proto je velmi důležité dodržování preventivní prohlídky, navíc, když má každý z nás ze zákona právo na bezplatnou prohlídku u praktického lékaře, resp. pediatra, stomatologa, gynekologa a urologa, ale i u gastroenterologa, kde mají nárok lidé nad 50 let na vyšetření tlustého střeva kolonoskopii. Pokud se preventivní prohlídky berou na lehkou váhu hraničící s lhostejností či ignorováním, tak je to dobrý důvod na vysokou úmrtnost na onkologická a srdečně cévní, ale i neurologická a metabolická onemocnění. Přestože na preventivní prohlídky už chodíme o něco častěji než v nedávné minulosti, stále to nestačí. Nejmenší zájem je o prevenci u urologa, která se týká zejména mužů nad 50 let a může odhalit např. nádor na prostatě. Slavné to není ani u gynekologa, kterého mohou preventivně navštívit jednou ročně, ale činí tak jen čtvrtina odpovědnějších žen v produktivním věku od 35 do 45 let. Přitom každoročně přibývá případů onemocnění na rakovinu děložního čípku. Říká se, že účel světí prostředky, proto by měli preventivní prohlídky absolvovat muži a ženy od 45 let, rizikoví jedinci s výskytem onemocnění v rodině, lidé vystaveni pracovnímu stresu, manažeři a podnikatelé i dříve. K prevenci by měli obzvlášť zodpovědně přistupovat tzv. rizikové skupiny lidí. Výzkumy ukázaly, že pro rakovinu děložního čípku jsou rizikové všechny ženy ve věku od 25 do 65 let. Proto by měly každý rok absolvovat gynekologické vyšetření a cytologické stěry.

Preventivní čtyřlístek
Nejzákladnější preventivní prohlídka je u praktického lékaře, který se zeptá nejen na náš zdravotní stav od poslední návštěvy, ale i na výskyt vážných onemocnění u pokrevních příbuzných, tzv. rodinnou anamnézu. Dědičnost totiž podmiňuje některá onemocnění, jako vysoký krevní tlak, cukrovku, onkologická onemocnění, alergie či srdečně cévní onemocnění. Kromě rodinné anamnézy všeobecného lékaře zajímá i naše pracovní zátěž a životní styl, jakož i kontrola očkování, např. tetanu. Následuje komplexní vyšetření celého těla, od hlavy po paty, kontrola tepu a krevního tlaku, jakož i prohlídka zaměřená na kardiovaskulární choroby. Absolvují se také odběry na hematologické a biochemické vyšetření, cholesterolu či hladiny cukru v krvi a u pacientů nad 40 let i EKG záznam činnosti srdce a u lidí nad 50 let, příp. těch s pozitivní rodinnou anamnézou karcinomu tlustého střeva a konečníku, se vyšetřuje i přítomnost krve ve stolici. Preventivní vyšetření u gynekologa se zaměřuje na vyhledávání a včasnou diagnostiku organických a funkčních poruch ženských pohlavních orgánů. Na "preventivku" má nárok každá žena.  Obsahuje důkladnou anamnézu a odborné poradenství v otázkách antikoncepce, hormonální substituční léčby, prevence sexuálně přenosných nemocí, zvýšeném riziku gynekologických malignit v souvislosti s pozitivní rodinnou anamnézou. Součástí prohlídky je screening rakoviny děložního čípku a prsu.

Preventivní prohlídka u zubního lékaře
Preventivní prohlídka u stomatologa napomáhá k zachování zdravých zubů a zabraňuje zdravotním problémům. U dětí a mladistvých do 18 let se provádí dvakrát, u dospělých jednou ročně a u těhotných žen, jednou na začátku a pak před koncem těhotenství. Prohlídka zahrnuje vyšetření stavu chrupu, sliznic, měkkých tkání čelistí a ústní dutiny, kontrolu zubních náhrad, hygieny a hygienických návyků. Podle potřeby zubní lékař současně odstraní povlak, zubní kámen, ošetří zubní kaz (toto ošetření hradí pojišťovna, má-li pacient absolvované preventivní prohlídky). Prevence u urologa se týká zejména mužů nad 50 let se zaměřením na vyšetření prevence nádorů prostaty. Jde sice o nepříjemné, ale zato velmi užitečné vyšetření, které je pro zralé muže nezbytností, která jim může nejen život, ale i pohlavní svěžest.

Autor: Lenka Kostková