Přírodní lék v chilli papričkách

Ještě před pár lety byly pro nás chilli papričky spíše exotikou, ale dnes je bez obav přidáváme do nejrozmanitějších jídel na zvýraznění jejich chuti.  Ačkoliv se může zdát, že chilli je pro lidstvo novinkou, pravdou je, že je znali již Indiáni v Latinské Americe, kteří je považovali za posvátnou rostlinu. Do Evropy se chilli dostalo těsně po objevení Ameriky díky lékaři Diegovi Alvarezovi Chanca. Paradoxně však omylem. Chanca si totiž myslel, že do Evropy veze koření podobné našemu bílému a černému koření. Později se přišlo na to, že jde o úplně jiné koření, které si však rychle získalo popularitu obyvatel.

Přírodní lék v chilli papričkách

Látka kapsaicin, kterou chilli papričky obsahují, má schopnost zabíjet rakovinné buňky
O Mexičanech se dlouho tradovalo, že za své zdraví vděčí právě konzumaci pikantních jídel. Díky tomu měli být i méně náchylní na některá rakovinová onemocnění. Na základě toho se vědci rozhodli, že tuto skutečnost přezkoumají a i tak učinili. Tým odborníků z Nottinghamské univerzity potvrdil, že látka kapsaicin, kterou chilli papričky obsahují má schopnost zabíjet rakovinné buňky, a to tak, že se naváže na bílkoviny přímo v rakovinné buňce a zahubí ji. Tento výzkum byl potvrzen i vědci z Pittsburghské univerzity. Ti uvedli, že kapsaicin lidé přijímají v potravě po mnoho tisíciletí a že je zdraví prospěšný.

Kapsaicin podporuje krevní oběh a zrychluje metabolismus
Je vhodný také k léčbě omrzlin, ale i podlitin. Ve vyšší dávce se podává i pacientům po operacích přímo do kůže na utlumení bolesti. Diabetikům pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi. Zastavuje krvácení z řezných ran a brání usazování hlenu v plicích. Pokud jste se přejedli, nebo vás trápí zánět žaludeční sliznice, chilli je lékem i pro vás.

Konzumací štiplavého jídla se z těla uvolňují endorfiny, hormony štěstí,
díky čemuž se po pikantním jídle můžeme cítit šťastnější a spokojenější. Kromě toho působí chilli i jako afrodiziakum. Pokud naopak toužíte po dobrém a klidném spánku, chilli je tím pravým prostředkem, jak toho dosáhnout.

Pokud toužíte poznat léčivou sílu chilli papriček a těšit se dobrému zdraví, zkuste si je vypěstovat doma v květináči
Chilli je nenáročné na pěstování a oblíbené je i kvůli své kráse a různorodým barvám. Stačí zasadit pár semínek ze sušené chilli papričky do květináče a přiměřeně ji zalévat, aby nevyschla (ne však shora ani přímo na listy). Hnojí se hojně, univerzálním hnojivem. I když upřednostňuje slunečná místa, ostré slunce ji může spálit. A pak bychom z ní neměli ani užitek ani pastvu pro naše oči.

Autor: Lenka Kostková