Přírodní prostředky v boji proti chřipce a nachlazení? Můžete je zkusit, ale ne vždy zabírají!

Každoroční epidemie chřipky a nachlazení dávají prostor pro návštěvu lékárny, ordinace lékaře, ale mnoho lidí to zkouší i osvědčenými přírodními prostředky. Jenže ty ne vždy pomáhají. Někdy prostě bakterie a viry zaútočí takovou silou, že jsou na ně přírodní prostředky malý kalibr. A navíc, některé přírodní prostředky nefungují tak, jaká jde o nich pověst. Které to jsou?

Přírodní prostředky v boji proti chřipce a nachlazení? Můžete je zkusit, ale ne vždy zabírají!

Echinacea purpurea - třapatkovka nachová

 • Oblíbené tvrzení: Dokáže snížit závažnost a příznaky nachlazení.
 • Co říkají důkazy: Účinkem echinacey se věnovalo 24 klinických studií. Dospělo se k závěru, že používání produktů z echinacey výrazně nesnižuje délku nachlazení, ale může poskytnout jisté zlepšení stavu. Nejdůležitějším doporučením pro spotřebitele však je opatrnost. Jednotlivé produkty s echinaceou se značně liší a účinky převážné většiny nebyly testovány v klinických studiích.
 • Závěr: Žádné zdravotní riziko při užívání echinacey neexistuje, takže pokud chcete, užívejte ji. Zároveň byste však měli vědět, že o jejich léčivých účincích neexistují dostatečné důkazy.

Včelí med

 • Oblíbené tvrzení: Zklidňuje bolest v krku a může být účinným prostředkem na potlačení kašle.
 • Co říkají důkazy: Med má antibakteriální účinky, ale není možné považovat ho za lék. Odborníci ho doporučují používat preventivně, jako výživnou a zdravou potravinu. Při propuknutí nemoci ji ale med nevyléčí.
 • Závěr: Med obsahuje hodně cukru a kalorií, proto je potřeba s ním proto zacházet opatrně. Také alergici by u medu měly být pozorní. Rozhodně nepatří také do jídelníčku malých dětí. Pokud máte pocit, že vám pomáhá zahnat nachlazení či kašel, klidně ho užívejte. Přípravek na účinnou léčbu to ale není.

Zinek

 • Oblíbené tvrzení: Užívání tablet zinku zkracuje trvání a snižuje závažnost nachlazení či chřipky.
 • Co říkají důkazy: Zinek je důležitou živinou pro regulaci imunity. Existují určité důkazy, že pastilky zinku zkracují délku trvání příznaků nachlazení a zlepšují příznaky jako je ucpaný nos, kýchání, kašel a bolest v krku, chrapot. Pozor ale na zinkové přípravky se zbytečně vysokým obsahem cukru.
 • Závěr: Zinkové pilulky s cukrem si nekupujte, jsou to zbytečné kalorie. Raději si do stravy přidejte potraviny, které jsou na zinek bohaté. Jde například o mořské plody, jehněčí či hovězí maso, celozrnné potraviny, dýňová semínka.

Slepičí polévka

 • Oblíbené tvrzení : Může vyléčit prochladnutí a chřipku.
 • Co říkají důkazy: Že by slepičí polévka přímo léčila příznaky nachlazení, dokázáno není. Tělo má však během nemoci vyšší požadavky na bílkoviny a energii, ale chuť k jídlu a práce žaludku se snižuje. Teplé a výživná jídla, včetně slepičí polévky, by mohla pomoci obnovit energii během onemocnění.
 • Závěr: Ani tato potravina nemůže být považována za lék, ale protože je teplá a bohatá na bílkoviny, je výborným jídlem pro každého, kdo má pocit, že studené počasí mu dělá špatně na zdraví. Navíc, slepičí polévka bývá plná zeleniny, takže je dobrým zdrojem živin. Zvyšuje také hydrataci organismu.

Česnek

 • Oblíbené tvrzení: Léčí nachlazení a chřipku.
 • Co říkají důkazy: Česnek obsahuje sloučeninu nazvanou alicin, která se ukázala jako prospěšná pro imunitní systém. Pozor ale na způsob, jakým česnek zpracováváte. Právě od toho obsah alicinu závisí. Zdá se, že největší přínos k zesílení jeho účinku má nasekání či nakrájení stroužků na plátky nebo kousky. Jednoznačné důkazy, že by měl česnek léčit nachlazení, se sice neprokázaly, ale podle náznaků se zdá, že minimálně preventivní účinky vůči rýmě má. Další výzkumy se dělají.
 • Závěr: Syrový, co nejméně zpracovaný česnek je rozhodně zdravá potravina. Česnekové doplňky výživy jsou ale pochybné, neboť obsah alicinu není garantován.

Vitamin C

 • Oblíbené tvrzení: Potraviny s vysokým obsahem vitaminu C jsou výborné při nachlazení
 • Co říkají důkazy: Výzkumy opravdu naznačují, že vitamin C může zkrátit délku nachlazení, i když mu nezabrání. Vitamin C je klíčový při fungování imunitního systému.
 • Závěr: Potraviny bohaté na vitamin C jako citrusové plody, paprika, černý rybíz, brokolice, kapusta, jahody, mohou být užitečné při nachlazení. Dobrý je také teplý nápoj (pozor, ne horký!) s citronem a medem, který působí uklidňujícím dojmem.

Rada na závěr

V boji proti nachlazení a chřipce je důležitý pravidelný přísun všech živin a vitaminů. To když se předávkujete jedním vitaminem nebo výživovým doplňkem v době zvýšeného výskytu těchto onemocnění, vám kýžený úspěch nepřinese. Důležitý je také pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, otužování a psychická pohoda.