Zarůstání nehtů na nohách dokáže pěkně potrápit. Příčinou bývá špatná obuv, ale i špatná technika stříhání nehtů. Tento zdánlivě malý problém může skončit až těžkou infekcí, proto ho nepodceňujte. Ideální je, když k zarůstání nehtu vůbec nedojde, zaměřme se tedy na prevenci.
V převážné většině se tyto problémy objevují na velkým prstech a trpí jimi hlavně muži
Pokud nosíme příliš úzkou obuv nebo si stříháme nehty do oblouku a k tomu příliš nakrátko, začne na nehty nošená obuv vytvářet tlak, pod kterým se nehet deformuje a jeho okraj začíná vrůstat do boční strany nehtového lůžka. Tím že se pokožka poškozuje, začne tvořit speciální buňky, které mají za úkol ránu zacelit. Tato narůstající tkáň, lidově nazývaná "živé maso" přerůstá přes nehet a přitom ho do lůžka zatlačuje ještě hlouběji. U některých lidí nehty zarůstají znovu a znovu, protože se zkřiví po jejich podélné ose. Těmito nepříjemnostmi jsou ohroženi zejména diabetici a jiní lidé u kterých se projevuje porucha vnímání hranice bolesti, protože nejsou schopni vnímat bolest doprovázející zarůstání a tím pádem si nehty nenechají včas ošetřit. Do rány se nanesou bakterie a ty zapříčiní následnou komplikaci - infekci.
Nejúčinnější prevencí jsou v tomto případě pohodlné boty a správné stříhání nehtů
Ty by se měly stříhat minimálně jeden krát za měsíc a v žádném případě by neměly být příliš krátké. Konec nehtu by se měl přesně krýt s bříškem na prstu.
Upozorňující příznaky zarůstání nehtu jsou zarudnutí poškozování kůže
a nepříjemné bolesti, hlavně pokud na místo zatlačíme. Infekci rozpoznáme podle otoku, později se může objevit hnisání. Tehdy je skutečně nejvyšší čas vyhledat lékaře, protože musí určit, zda se jedná o infekci nebo jde o kožní plíseň. Pokud zarůstání nehtu teprve začalo a právě došlo ke vzniku "živého" masa, pomůže pomoci leptavá lapisová tyčinka. Obsahuje AgNO3 dusičnan stříbrný a má baktericidní účinky. Když jí budeme živé maso pravidelně natírat, po čase odumře. Živé maso se dá odstranit i působením kapalného dusíku - kryoterapie. V tomto případě bude zničeno při -195 ° C. Pokud ani jedna z těchto metod nepomůže, zbývá už jen jedno řešení a tím je chirurgický zákrok. Při něm bude odoperované živé maso nebo se odstraní kousek nehtu.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.