Proč dnešní mladí lidé nemají ze života takový požitek jako rodiče v jejich věku?

Dnešní doba je velmi hektická, což nahání i mladé lidi do ordinací psychologů a psychiatrů. Není divu! Naši rodiče a prarodiče to měli o hodně lehčí. Sice vědecký pokrok jde dopředu, což nám hodně ulehčuje práci, ale nároky na lidi stoupají. A často si to děláme i my sami. Honíme se za penězi, kariérou a život nám uteče mezi prsty,

Proč dnešní mladí lidé nemají ze života takový požitek jako rodiče v jejich věku?

Namísto relaxu stres
Naši rodiče měli pracovní jistotu, k práci dostali byt, ne sice do vlastnictví, ale do trvalého užívání. Nemuseli mít obavy, že jejich dítě se nedostane do školky, že nebudou mít z čeho žít. Přestože žijeme v moderní společnosti a ve svobodném světě, život mladých lidí nebyl nikdy těžší. A to nejen u nás, ale i v tak vyspělých zemích jako je Velká Británie. Studie, která byla realizována na lidech dvou generací ukázala, že aktuální mladá generace dvacátníků - více než polovina z nich - si myslí, že to jejich rodiče měli snadněji. Dnešní mladí prožívají podstatně více stresu než jejich rodiče, a také jsou více zaměřeni na peníze. Naši rodiče uměli podstatně více relaxovat a jít si svou cestou.

Samý problém
Studie také ukázala, že 68 procent dotázaných věří, že dnešní generace je nucena snášet větší útrapy než mladí lidé před čtyřiceti lety. Štěstí a spokojenost mladých lidí ohrožuje stres, pracovní nejistota, často nekonečné pracovní dny. K tomu se přidávají problémy s bydlením, úvěry a celková špatná atmosféra v mezilidských vztazích, která se často řídí heslem kdo z koho. Výsledky jsou překvapivé a ukazují, že mladí lidé - muži i ženy dvacátníci plánují do budoucna, investují čas a úsilí do udržení zdraví a kondice, rozčilují se nad stavem svých financí a vůbec nezačínají den s požitkem

Peníze jako životní cíl
Odborníci připouštějí, že stres dnešních mladých je reakcí na současnou náročné ekonomické klima. Stres je skutečně velkým problémem mladých lidí, což se odráží i na jejich psychickém stavu. Čtyřicet procent z respondentů ve věku 20 až 30 let tvrdí, že má zkušenosti s pravidelným nebo konstantním stresem. Velkým stresorem zejména pro mladé ženy je jejich vzhled. Mladé ženy před čtyřiceti lety byly mnohem spokojenější s tím jak vypadají, i se svým tělem. K tomu se přidává potřeba dvakrát rychleji vydělat peníze, oproti předchozím generacím. Jsme mnohem materialističtěji založení než generace našich rodičů. Bohužel, peníze se staly samy o sobě jedním ze životních cílů.

Partnerství, manželství a děti
Přesto jsou generace dnešních dvacátníků a padesátníků v něčem podobné. Obě generace ve věku kolem dvaceti let měli snahu najít si životního partnera a mít dlouhodobý vztah. Rozdíl je však i ve věku, ve kterém se pokoušíme o děti. Starší generace považovala za ideální čas na dítě věk kolem dvaceti let, dnešní už skoro ve třiceti, ta realita nejednou ukazuje ještě větší rozdíl. Klesla i důležitost manželství jako instituce.

Mezilidská komunikace a alkohol
I v této kategorii to bylo jinak před pár desítkami let než dnes. Tehdy se lidé se sousedy podstatně více potkávali, navštěvovali a dobře spolu vycházeli, dnes své sousedy často ani neznáme a zavíráme před nimi dveře. Podobná však zůstává konzumace alkoholu. Starší generace však vedle toho i mnohem víc kouřila než dnešní generace. Mladí lidé se dnes podstatně více snaží dodržovat zdravý životní styl.

Priority dnešních dvacátníků
- získat co nejvíce financí a majetku
- získat dobrou pracovní pozici
- mít zdravé tělo, být v kondici

Priority někdejších dvacátníků (dnešních padesátníků)
- mít rodinu
- bavit se
- získat dobrou pracovní pozici

Autor: Lenka Kostková