Proč foláty?

Foláty jsou sloučeniny kyseliny listové, která patří mezi vitaminy skupiny B, nezbytný je tedy její pravidelný přísun stravou.

Proč foláty?

Foláty ve stravě - prevence před anémií

Doporučuje se, aby dospělí konzumovali 200 miligramů folátů denně. Zdroji jsou: pomerančový džus, tmavě-zelená listová zelenina, ořechy, boby, luštěniny a vnitřnosti. Aby se zabránilo nedostatku folátů, měli bychom denně zkonzumovat alespoň 5 porcí ovoce a zeleniny.
Foláty jsou potřeba při syntéze, regeneraci a fungování DNA a RNA, které jsou základním stavebním prvkem pro život. A proto je přítomnost folátů nutná pro tvorbu a zachování nových buněk a také jsou důležité v období rychlého růstu u dětí a v těhotenství. Stejně jako dospělí i děti potřebují foláty pro normální tvorbu červených krvinek a jako prevenci anémie. Hraniční nedostatek folátů je spojen se zvýšením hladiny aminokyseliny histidinu v krvi. Ten je rizikovým faktorem pro nemoci srdce a mozkové příhody. Pokud foláty pomáhají zabraňovat poškození DNA, je evidentní, že mohou zabránit i některým druhům rakoviny, především rakoviny tlustého střeva.

Výživové doplňky s obsahem kyseliny folové

Kyselina listová je jednoduše a snadno vstřebatelná, uměle připravená forma folátů. Začátkem 90.let sílí důkazy o tom, že ženy, které přijímaly výživové doplňky s kyselinou listovou přibližně v době početí, snížily riziko narození dítěte s neurotubulárními defekty, jako je například rozštěp páteře, o více než polovinu. Kampaň za zdraví obyvatel ovlivnila celou Evropu a povzbudila ženy v plodném věku, aby obohatily stravu folátů a přijímaly výživové doplňky s kyselinou listovou (400 mg denně). Tato kampaň však měla pouze omezený úspěch, protože ženy majítendenci upravit svůj jídelníček až poté, když zjistí, že jsou těhotné, pár týdnů po početí. To je však již pozdě.

Fortifikace potravin

Alternativou je fortifikace kyselinou listovou základních potravin, jako je mouka. Touto cestou by ženy v plodném věku mohly přijímat potřebné množství kyseliny listové a snížily by takto i riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.Hladina folátů ve fermentovaných produktech jako je chléb, pivo a víno se může zvýšit použitím kmenů kvasinek, které jsou bohaté na foláty.
• Jiné mikroorganismy schopné fermentace, včetně bakterií mléčného kysání, také syntetizují foláty. Správný výběr startovací kultury může způsobit 20-násobné zvýšení obsahu folátů ve fermentovaných mléčných výrobcích, jako jsou sýr a jogurt.
• Obsah folátů ve zpracovaných potravinách jako jsou polévky a ovocné džusy může být vylepšen zvolením takových druhů ovoce a zeleniny, které jsou bohaté na foláty, a také použitím mírnějšího způsobu zpracování, jehož výsledkem je nízká ztráta folátů.

Autor: Martina Dvořáková