Proč je voda pro lidský organismus tak důležitá?

Dostatek vody nám dává pocit energie, vitality, pomáhá i naší pleti a vlasům. Tedy má zdravotní i estetické účinky.

Proč je voda pro lidský organismus tak důležitá?

Voda = zdraví = mládí

Zní to možná trochu nadneseně, že kdo pije dostatek vody, je zdravý a cítí se mladý, ale zcela určitě bychom byli bez vody nemocní a cítili se jako starci. Někomu se možná zdá, že doporučené množství - 2 - 2,5 litru za den - je velmi mnoho. Jde zejména o lidi, kteří nemají vypěstovaný zvyk pravidelného doplňování tekutin. Protože někdo to dělá automaticky, a někdo se musí doslova zamýšlet nad tím, že už je čas pít. Jednoduchá rada: mějte vždy po ruce láhev nebo sklenici s vodou, a nemusíte nad tím ani přemýšlet, časem po ní budete sahat automaticky. Množství potřeby vody je také závislé na podmínkách, v jakých se nacházíte.

Pokud je horko a více se potíte, je třeba vody přijmout více.

Platí, že za normálních teplotních podmínek bychom měli přijmout nejméně 0,5 litru vody na každých 15kg tělesné hmotnosti. Když tedy vážíte například 65kg, postupujte takto při výpočtu: 65 kg: 15 = 4,3 x 0,5 litru = 2,2 litru. Pokud ručička na váze hlásí, že máte 52 kg, stačí vám o půl litru tekutin méně. Ale jak jsme zmínili, mluvíme o průměrných teplotních podmínkách, při sportu a vedrech, ale i při horečnatých stavech, je třeba příjem tekutin zvýšit. Ale platí to i naopak, že to s vodou nesmíte přehánět. Nadbytek vody totiž zatěžuje ledviny, ředí krev a vyplavuje z těla minerální látky. Také není správné pít tekutiny nárazově, jakože „zapomněl jsem se napít“ a šup do hrdla alespoň půl litry vody. A pak zase půl dne nic. Ne, to je nesprávný postup. Opět takto zbytečně nárazově zatížíte organismus, nejen ledviny, ale i žaludek. Pít je třeba průběžně po celý den, klidně stačí i po doušcích. Velký příjem tekutiny tělem pouze proteče a tělo si nestačí udělat zásoby. První příjem by měl být ještě před snídaní. Uvědomte si, že celou noc nepřijímáte tekutiny, ale určitě je vylučujete vydechováním i póry pokožky. Ráno můžete klidně vypít 2-3 dcl vody. No a pak pít průběžně po celý den. Trochu můžete i před spaním, tak, aby vás to během spánku nerušilo nucením na toaletu. Protože to zase narušuje spánek. Stále mluvíme o čisté vodě, ale nemusíte pít pouze tu. Určitě není zdravé popíjení slazených nápojů, dokonce ani minerálka není vhodná jako jediný zdroj. Nejlepší je čistá voda, kterou můžete střídat s neslazenou minerálkou, zejména při sportu, kdy se minerály při pocení vyplavují. No a pak různé neslazené čaje a ovocné či zeleninové šťávy na zpestření. Kromě vody, ani jedna tato složka není vhodná k celodennímu pití. A minerálky je také dobré obměňovat kvůli různému obsahu různých minerálů. Co se týče kávy, alkoholu a černého čaje, ty rozhodně mezi aktiva nepočítejte. Naopak, jsou to diuretika, které vás odvodňují i když jsou tekuté.

A proč máte pít, i když necítíte žízeň?

Protože vaše tělo by vůbec nemělo znát pocit žízně. Ten už signalizuje dehydrataci, tedy nedostatek vody, který se projevuje bolestmi hlavy, sníženým krevním tlakem, páchnoucím dechem, lepkavými slinami či tmavožlutou močí. Mimochodem, moč je ideální ukazatel vašeho stavu zavodnění, tedy pokud jste zdraví. Pokud je moč tmavá, až do červena, máte akutní nedostatek tekutin. Takovou moč zřejmě většina z nás vidí ráno, když vstaneme. V průběhu dne, pokud dodržujeme pitný režim, moč bude stále světlejší až průzračná. Znakem odvodnění bývá i únava, snížená výkonnost a suchá pokožka. Tělo je mírně dehydratované již při ztrátě 1-2% vody! Když zaznamená snížený příjem vody, přepne se na úsporný režim a sníží vylučování moči, čímž se zpomalí odstraňování jedovatých látek a dochází k samootravě těla. Nejvíce při tom trpí ledviny. Snažte se proto své tělo netýrat žízní a pravidelně jej zavlažujte. Pokud máte problém určit si pravidelnost, někteří odborníci doporučují vypít každou hodinu sklenici vody. Pitný režim vůbec není jednoduchý, pokud má být správný.

Autor: Martina Dvořáková