Proč koloidní minerály?

Proč ve vašich zahrádkách některé rostliny napadá a požírá hmyz a některé ne?

Proč koloidní minerály?

Koloidní minerály

Protože hmyz požírá takové rostliny, s nimiž není něco v pořádku. Hlavně takové, které jsou nemocné. Příroda vám i tím dává najevo, co jíst a co ne. Totéž dělají například dravé šelmy v přírodě. Také napadají nejdříve nemocné a slabé kusy. Na tyto lekce přírody si vzpomeňte vždy, když budete přemýšlet o tom, proč jste opět nemocní vy, nebo vaše děti! Schopnost zdravého těla ničit bakterie a viry je vždy větší, než jejich schopnost množit se. Bakterie a viry, které útočí na lidské tkáně, nikdy nenapadnou zdravé tkáně! Vždy napadnou jen to slabé a nemocné, které se pro ně stává velmi dobrou "potravou".

Co tvoří organismus?

Přibližně 35% z vašeho organismu tvoří minerály a zbývajících 65% voda. Minerály se z těla vždy vylučují - když pracujete nebo sportujete, potíte se atd. Spotřebovávají se stejně jako benzin a olej ve vašem autě. Proto tyto prvky musíte doplňovat průběžně! Je to životní nutnost!
Potřebné látky musíte dodat zvenčí Většina lidí se ale přiklání k názoru, že tyto živiny je optimální dodávat tělu konzumováním ovoce a zeleniny a pitím minerálních vod. Ano, i lékaři to říkají.

Jsou zde však dva podstatné problémy:

1.naše orná půda je využívána ba "zneužívána" tak intenzivně, že bez přihnojování umělými hnojivy již není schopna poskytovat úrodu. Umělá hnojiva dodají půdě pouze pár základních prvků, jako je dusík, fosfor, draslík, případně další dva-tři. Bohužel, tím dodáváme rostlinám pouze hmotu a zvyšujeme pouze hektarový výnos! Pokud však jde o výživnou hodnotu (např. o obsah minerálů), ta je hluboko pod úrovní jakou měla před dvěma sty lety. Vlastně si musíte přiznat, že tyto minerály zmizely z půdy dávno před tím, než jste se vůbec narodili!

2.kdybyste si chtěli například zajistit dostatek vápníku jen pitím minerálky, museli byste jí vypít přibližně 16 litrů za den, v případě magnézia 24 litrů za den! A to by vás spíš zabilo!

Prakticky nemožné

Kdybyste si chtěli zajistit dostatečný přísun minerálů ze zeleniny, denně byste jí museli zkonzumovat několik kilogramů a to navíc v mnoha druzích. A to je, uznejte, prakticky nemožné! Jste tím, co jíte a hlavně tím, co nejíte. Potraviny, které leží na pultech obchodů sice nevypadají špatně, ale jsou to v podstatě jen prázdné schránky. A my lidé, kteří je konzumujeme, stejně tak! Jen se kolem sebe podívejte! Jsme bledí, vypadáme fádně a nezajímavě, nemáme žádnou jiskru! Jsme přesně jako potraviny, které jíme. Většina lidí dnes tvrdě pracuje. Proto, aby důstojně žila dnes, ale i v době, kdy se už nebude aktivně podílet na práci pro společnost. I vy možná sníte o tom, jak budete ve stáří cestovat a užívat si odpočinku. Nebudou to ale jen vaše sny?

Nejčastěji můžete na trhu najít minerály v těchto podobách:

1.metalická, například v minerálních vodách. Tato je pro váš organismus velmi málo využitelná. U lidí po čtyřicítce se můžeme bavit maximálně o 5% využitelnosti. A to je velmi málo.

2.chelátovaná, například minerály ve formě různých tablet nebo tobolek. Jsou to v podstatě chemicky vyrobené prvky. Proto, aby je tělo přijalo, jsou "obalené" aminokyselinou, proteinem nebo enzymem. Při této formě můžeme mluvit již o 40% využitelnosti. S přihlédnutím k množství nežádoucích účinků však zdaleka nejde o ideální formu minerálů pro vaše tělo.

3.koloidní, je ta nejideálnější forma minerálů, kterou dokáže tělo zpracovat a využít na neuvěřitelných 98%! Koloidní minerály jsou vlastně jednotlivé molekuly minerálů rozptýlené ve vodě. Nejsou to tedy žádné tablety ale tekutina. Rozptýlené částice koloidního roztoku mají záporný elektrický náboj, zatímco stěny tenkého střeva mají kladný náboj. Takže se vzájemně "přitahují".A toto je i příčinou, proč mají koloidní minerály až 98% vstřebatelnost. V zásadě se tedy přípravky na trhu liší jednak tím, kolik prvků (minerálních, či stopových) obsahují, v jaké formě jsou tyto prvky a jakým způsobem daný produkt vznikl. Kdybychom se drželi v rozumné míře jen těchto tří kritérií, jistě bychom dali přednost produktům v koloidní formě.

Autor: Lenka Kostková