Proč lopuch?

Kdo by neznal lopuch. Je to jeden z nejrozšířenějších plevelů, vyskytující se na loukách, v příkopech, při okrajích cest i u řek a potoků.

Proč lopuch?

Lopuch - plevel, co léčí

Pozornost vzbuzují zejména jeho obrovské listy, málokdo však ví, že lopuch není jen obyčejný plevel, ale dokáže léčit. Paradoxně u lopuchu je léčivá ta část, kterou není vidět a ukrývá se pod zemí - kořen. Ten se sbírá na jaře i na podzim, avšak bez vedlejších kořínků. Po umytí se nechá vysušit, a to klidně i v troubě. Teplota sušení však nesmí překročit 50 stupňů, jinak by lopuch ztratil léčivé účinky. Usušený kořen je velmi hygroskopický, to znamená, že snadno přijímá vlhkost vzduchu, proto je třeba jednotlivé části kořene rozřezat a chránit je před vlhkem a světlem. Obsahuje množství fytocidních látek, které mají schopnost ničit choroboplodné organismy, plísně i bakterie. Lopuch je v lidovém léčitelství velmi oblíbený. Odvary z kořene lopuchu jsou vhodné na masáž pokožky hlavy proti vypadávání vlasů. Odvar je zase účinný na ošetřování mastné a uhrovité pleti, podobně jako léčivá lopuchová voda. Tu si můžete připravit i doma.

Lopuchová voda

Potřebujete 3 kořeny lopuchu, 200g destilované vody, 1 kávovou lžičku včelího medu, 1 kávovou lžičku lopuchové tinktury. Postup: usušené kořeny zalijeme v porcelánové misce vroucí destilovanou vodou, přikryjeme a necháme přes noc odstát. Ráno scedíme přes plátno. Zbylou vodu zahřejeme spolu s medem, který v ní necháme rozpustit. Obě tekutiny smícháme, přidáme lopuchovou tinkturu a získanou pleťovou vodu nalijeme do tmavé láhve. Kvůli krátké trvanlivosti ji uskladňujeme v chladničce. Příprava lopuchové tinktury: 1 usušený kořen zalijeme lihem a necháme louhovat 10 dní při pokojové teplotě. Pak tekutinu scedíme a tinktura je hotová. Pokud tedy při procházce přírodou narazíte na lopuch, nevyhýbejte se mu, raději si ho nasbírejte a nasušte. Už přece víte, že nejde o plevel, ale svým způsobem o léčivou rostlinu.

Autor: Lenka Kostková