Na mamografii máte oficiálně nárok od čtyřicítky v rámci preventivní gynekologické prohlídky. Vyšetření by ženy měly absolvovat každé dva roky. Platí to i pro ty, co užívají antikoncepci. Kdysi jsme je na mamografii posílali každý rok, dnes platí nové normy. Obavy ze stlačení prsu jsou zbytečné! Jedna z nejnovějších odborných publikací, mapujících jednotlivá vyšetření, to zdůvodňuje. Čím radiologický laborant deskou prs více stlačí, tím menší dávka záření do něj pronikne a zároveň se zlepší kvalita snímku. Díky tomu je možné odhalit i nejmenší nádory. Stiskem se nádorové buňky neaktivují. Proces rozšiřování a růstu chorobného ložiska závisí na jeho vlastních biologických vlastnostech. V publikaci se dále uvádí, že teoretické riziko úmrtí na karcinom prsu způsobeného mamografií je tak nízké, že odpovídá riziku smrti na karcinom plic po vykouření tří cigaret. Mamografie se zatím nedá ničím nahradit. Dosud nebyla vynalezena metoda, která by nádory odhalila rychleji a byla šetrnější. Mamografie je nesmírně důležitá, zejména když si představíme, že rakovina prsu je stále nejčastější nádorové onemocnění, na které umírá nejvíc žen ve světě. Proto je nezbytné ženy screeningově vyšetřovat, abychom chorobná ložiska zachytili a léčili už v časných stadiích.
Co čeká ženu na prvním mamografickém vyšetření? V rámci preventivní gynekologické prohlídky ve čtyřiceti jde o screeningovou mamografii, což znamená, že vyhledáváme nádor v prsu v době, kdy se ještě neprojevuje. Mamografické vyšetření využívá rentgenové záření a trvá přibližně deset minut. Obvykle ho doplňuje i vyšetření ultrazvukem. Nestačil by ultrazvuk, který do těla nevysílá rentgenové záření? Vyšetření se musí kombinovat. Některé útvary se zobrazí na mamografických snímcích, ale na ultrazvuku je nevidíme, a naopak. Ultrazvukový nález neodhalí malé, sotva milimetrové útvary, které mohou být nebezpečné, ale zase umí skvěle identifikovat nezhoubné útvary, například cysty, a má svůj význam zejména u žen do čtyřicítky, které mají velmi žláznaté prsy.
To, zda žena přijde na mamografii, závisí často i od samotného gynekologa. Nejednou se dozvídáme, že mnohé ženy ani nevědí o nároku na toto vyšetření, přestože mají po čtyřicítce! Měli jsme pacientku, která měla šedesát let, a na mamografii se ocitla poprvé! Rakovina prsu si však vybírá už i třicátnice. Proč nám zákon garantuje mamografii až po čtyřicítce? Čtyřicet let je evropská norma, která se týká prevence. Hranice byla stanovena na základě statistik, ve kterých věkových kategoriích se rakovina prsu vyskytuje nejčastěji. Je pravda, že dnes se vše posouvá do nižších věkových skupin. Vždyť i mamografie se kdysi dělala až po čtyřicítce. Nelze proto vyloučit, že v budoucnu budeme preventivně vyšetřovat už pětatřicetileté ženy. Momentálně je však u mladších ročníků diagnostickou metodou číslo jedna ultrazvuk. Pokud zjistíme podezřelý nález, následuje magnetická rezonance a v případě potřeby i mamograf.
Je důvod k obavám? Každý člověk má jiný práh bolesti. Fakt je, že stisk prsu mezi dvě plotny přístroje žena pociťuje. V ženských prsou se totiž vyskytují mléčné žlázy, které odpovídají za nepříjemné pocity při vyšetření. Dostatečné sevření je však nezbytné. Jen tak získáme co nejkvalitnější obraz všech struktur v prsu a můžeme rozpoznat, zda se v nich neformuje podezřelý útvar. Intenzita pociťovaných bolestí závisí i na citlivém přístupu laborantů, i na věku přístrojů. Nejmodernější jsou k prsům mnohem šetrnější a nestlačuje je až tak, jako ty před dvaceti lety.
Je spíše na nás lékařích, abychom ženy na vyšetření zvali v době periody nebo po jejím skončení. Tehdy jsou vlivem hormonů prsy méně citlivé na bolest jako ve dnech těsně před menstruací. Vyšetření je komfortní třetí až desátý den menstruačního cyklu. Právě stlačení prsů je podle některých nebezpečné. Pokud je v nich nádor, rakovinné buňky se prý tlakem rozšíří do okolní tkáně. Je to možné? Určitě ne! K dalším strašákem mamografie patří rentgenové záření. Mnohé ženy se obávají, že ho při vyšetření do prsu pronikne příliš, a buňky se po jeho zásahu změní na rakovinové. Vyšetření je v současnosti velmi šetrné, mnohem nebezpečnější je vyhýbat se mu. Co když se v prsu vyvíjí zhoubný nádor a žena mamografii roky odkládá jen proto, že se bojí rakoviny ze záření? Za rozšiřováním těchto dezinformací je možná i to, že některé ženy byly na jednom, dvou vyšetřeních, další však ignorovaly, a po letech si nahmatala v prsu bulku. Bohužel, byla zhoubná, a ony to mylně připisovaly podstoupené mamografii. V novějších přístrojích je zabudován speciální program, který přepočítá množství záření a určí jeho minimální potřebnou dávku na vyšetření prsou. Obvykle jsou to velmi nízké hodnoty.
Nádor neukáže, ačkoli tam je. Je to opravdu možné? Teoreticky by se to mohlo přihodit u žen po čtyřicítce, které užívají antikoncepci či hormonální substituční terapii. Pro ně je typický větší objem prsní žlázy, čili je hustší a méně průhledná. Mikroskopický nádor by se v ní mohl skrýt. Právě proto, aby nenastal omyl, děláme mamografické snímky vždy ve dvou projekcích a nezávisle na sobě je hodnotí dva lékaři.
Neznamená to, že jsme něco přehlédli! Některé zhoubné nádory jsou velmi agresivní a rozvinou se ve velmi krátkém čase. Nebylo by lepší dělat mamografii ženám každý rok, ne jednou za dva roky, jak to určuje zákon? Každoroční rentgenování není prospěšné, i když přístroje jsou šetrné. Pokud je nález podezřelý a vyžaduje kontrolu v kratším časovém intervalu, pacientce doporučujeme vyšetření ultrazvukem nebo magnetickou rezonancí.
Jsou falešné pozitivní výsledky časté?Naštěstí, ne. Tato situace může nastat následkem nedostatečného stlačení prsu. Pokud mamograf ukáže podezřelé ložisko, pacientka následně absolvuje vyšetření ultrazvukem a magnetickou rezonancí. Když nález potvrdí, následuje biopsie, chirurgický zákrok, při kterém lékař z podezřelé tkáně odebere vzorek, a posílá ho na histologický rozbor. Jen tak se nález definitivně potvrdí nebo vyloučí.
Ne, akorát před vyšetřením nepoužít antiperspirant. Jinak se na nálezu objeví podezřelé drobné útvary. Připomínají mikrokalcifikáty, které se objevují při zhoubných nádorech. Obvykle však umíme spolehlivě rozlišit, které jsou dílem antiperspirantu.
Jak však postupujete upacientek s malými prsy? Laborantky musí být šikovné. Připouštím, že pro ženy s malými prsy je vyšetření nepříjemnější. Mamografii je však možné udělat každému. Vždyť vyšetřujeme i pány! I ti mají prsní žlázu a vzácně i rakovinu prsní žlázy. Mamografii podstupují, když trpí gynekomastií, onemocněním, při kterém mužům rostou prsa. Nejčastěji je to následek vyšších hladin ženského hormonu estrogenu, užívání steroidů nebo onemocnění štítné žlázy.
Na mamografické vyšetření ženy čekají i měsíce. Proč to trvá tak dlouho? Problém může být v tom, že mnohé ženy si vybírají, kde chtějí mamografii podstoupit, protože věří, že v tom zařízení mají s odhalováním nádorů nejvíce zkušeností. Finanční limity mají i zdravotní pojišťovny.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.