Proč nepít kávu na lačno?

V minulosti byly žaludeční i dvanáctníkové vředy důvodem k modré knížce a dvouměsíční marodce. Dnes vám je vyléčí za týden.

Proč nepít kávu na lačno?

Minulost

V minulosti nemocní s vředy užívali léky na snížení kyselosti žaludeční šťávy, chodívali na léčení a dva měsíce odpočívali. Dnes na marodku při nekomplikovaném případě potřebují možná tři dny. Současná léčba je díky nejnovějším lékům skutečně krátká. Účinně blokují tvorbu žaludeční kyseliny a vřed se zahojí za několik dní. Jediné, co pacienty ani v současnosti nemine, je delší šetřící dieta. Zpočátku musí jíst jen vařené a dušené pokrmy, ne příliš studené nebo horké. Po léčbě by se měli vyvarovat alkoholu, cigaret a kávy nalačno. Nebezpečná je zejména turecká. Není pravda, že s kapkou mléka neuškodí žaludku, nedoporučuji ani tu. Vždy je třeba se  nejprve nasnídat, až pak si mohou vychutnat černý mok. Provokuje totiž tvorbu žaludeční kyseliny a kávičkami na lačný žaludek se vřed může snadno objevit znovu.

Proč vznikají?

V žaludku se tvoří kyselá šťáva, která pomáhá trávit pokrmy. Žaludeční a dvanáctníkovou sliznici před ní chrání speciální výstelka. Občas však ochrannou vrstvu něco naruší, vytratí se a šťávě nic nebrání "pochutnat" si na stěně žaludku a dvanáctníku. Nedávno se začalo mluvit také o tom, že vředy nemá na svědomí pouze špatná životospráva, ale především helicobacter pylori. Vyznavači životního stylu: Bez řízku a alkoholu ani krok! si hromadně vydechli. Právem? Mnohé zklameme. Pro vytvoření defektu nestačí jeden faktor. V současnosti sice do popředí dáváme právě helicobacter, ale nemoc se nejednou vyvine i díky špatné stravě, stresu a nedostatku spánku. I záliba v překyselených, smažených a nadmíru kořeněných jídlech se může projevit tím, že žaludek produkuje více žaludeční kyseliny, sliznice se neubrání a vytvoří se vřed. Někdy se ani nemusí tvořit více kyseliny a žaludek se přesto poškodí.

Nejsou to lentilky

Pokud vás bolí hlava nebo máte horečku, sáhnete po acylpyrinu či anopyrinu. Škrábe vás v krku? Pár dní se dopujete Ibuprofenem. Nekrmte se jimi jako lentilkami! Jde o léky, které dráždí žaludek. Netvrdím, že každý, kdo proti bolesti a horečce bojuje zmíněnými pilulkami, onemocní. Mladí lidé jsou odolnější, ale čtyřicátníci a starší by při teplotě měli užívat spíše přípravky s paracetamolem. Nepoškozují žaludek, takže nač zbytečně riskovat.  Pokud si někdo denně ordinuje Anopyrin jako prevenci před infarktem, dopracuje se k vředu? V případě, že nemá potíže, klidně ho smí brát i nadále. Když ho však pobolívá žaludek, případně má za sebou léčbu vředu, neměl by léky s kyselinou acetylsalicylovou brát. Kardiolog by mu měl předepsat speciální tablety šetřící sliznici žaludku. Jsou samozřejmě dražší, ale pokud zároveň hrozí infarkt, není jiná možnost. Po vyléčení vředu nedoporučujeme ani přípravky ibuprofenového typu. Když má pacient potíže s páteří, může je dostat, ale vždy v kombinaci s léky proti vředům

Nalačno nebo po jídle

Jak poznáte, že se vám do sliznice žaludku zakousla kyselá trávicí šťáva? O vředu uvažujeme, když si pacient stěžuje na bolesti v nadbřišku, v trojúhelníku mezi prsní kostí a pupkem. Defekt na žaludku bolí nalačno ve středu břicha a uklidní se po jídle. Dvanáctníkový vřed potrápí pacienta asi dvě hodiny po najezení a spíše vpravo. Při hlubokém poškození sliznice bývají bolesti už trvalé. V případě, že má nemocný křeče připomínající bodání nožem, jde o prasklý vřed, který je třeba ihned operovat, ohrožuje život. Stává se však i to, že člověka nic nebolí, pouze špatně tráví. Je pak nejednou pořádně šokován, když mu najdeme vřed, na který ani nepomyslel.

Spolehlivá hadička-gastroskopie

V minulosti lékaři vředovou chorobu odhalovali rentgenem, dnes ji zjišťují pomocí obávané, ale spolehlivé gastroskopie, při níž do žaludku zavedou trubičku s optickým zařízením. Kolem gastroskopie vzniklo mnoho zbytečných hrůzostrašných historek. Jistě nemá být důvodem k odkládání návštěvy u odborníka. Zákrok musíme udělat každému nemocnému, i tomu, o kterém jsme i bez hadičky přesvědčeni, že má vřed. Vždy je třeba zkontrolovat, v jakém stavu je defekt. V mladším věku má tendenci rychle proděravět sliznici a krvácet. Obě komplikace umíme pomocí přístroje okamžitě ošetřit. U starších lidí si zase vyšetřením prověříme, zda jim žaludek neničí rakovina. Vřed bývá u nich příznakem této zhoubné nemoci. Při gastroskopii každého testujeme i na přítomnost helicobacter, tak máme jistotu, zda neparazituje v těle. Šetrnější krevní a dechový test jsou jen doplňkové metody, které nemusí stoprocentně odhalit škodlivé mikroby. Slouží pouze k ověření, zda helicobacter po přeléčení antibiotiky zmizel.

Měsíček a heřmánek

Hrnek měsíčkového čaje zklidní nejen narušenou žaludeční sliznici.
Měsíček vám nevoní? Pijte heřmánkový odvar! Ve voňavé rostlině se snoubí protizánětlivé a protikřečové účinky.

Banány

Jsou také špičkovým léčivem, nejenže zažehnávají bolesti, ale zřejmě také podporují tvorbu nových buněk a hlenu ve výstelce žaludku. Zpevňují jeho stěny a urychlují hojení vředů.

Skvělá zelenina

Zelí
Ne však ledajaké, ale šťáva ze syrového zelí. Obsahuje zejména vitamín U, který se označuje jako proti vředový.
Borůvky
Milujete je? Pravděpodobně proto ani netušíte, jak bolí vředy. Tmavě fialové kuličky se totiž postarají, aby sliznice dobře odolávala škodlivému vlivu kyselé žaludeční kyseliny.
Brokolice
Zjistilo se, že nezabíjí vřed, ale spíše jeho původce, helicobacter pylori. Zázračné účinky vařením ztrácí.

Autor: Lenka Kostková