Proč přestat kouřit?

Kouření je zdraví nebezpečný zlozvyk. Vědí to lékaři, ale také samotní kuřáci. Navíc přibývá míst, kde je kouření zakázáno. Kouření se snaží znepříjemnit i samotní prodejci, kteří musí na krabičky povinně psát informace o následcích kouření a navíc neustále stoupá cena cigaret. Začíná to zkoušením zakázaného v teenagerském věku a po létech, kdy nás začne tento zlozvyk obtěžovat je těžké s ním přestat. Přitom to jde! Potvrdit to mohou lidé, kteří kouřit přestali, protože měli silnou motivaci.

Proč přestat kouřit?

Co způsobuje závislost?
Nikotin je složka nacházející se v tabáku, která se uvolňuje z listu tabáku při jeho žvýkání nebo kouření. Do organismu proniká přes plíce nebo sliznici a může procházet i kůží. Vstřebá se do krve a pak poškozuje různé tkáně aj mozek. V mozku způsobuje tvorbu neurotransmiterů (jako např. Dopamin), který ovlivňuje množství fyziologických funkcí, ale i euforii. Při pravidelném podávání si na něj tělo vytvoří závislost.

Abstinenční příznaky
Pokud tělu najednou zastavíme pravidelný příjem nikotinu, dostaví se abstinenční příznaky: podrážděnost, pocení, třes, zvýšená tepová frekvence, nespavost, nevolnost, úzkost a deprese.

Dejte si důvody, proč chcete přestat
Uvědomte si, že tento zlozvyk škodí nejen vám, ale i celé vaší rodině a přátelům kolem vás. Dlouhodobé kouření vede ke zvýšenému riziku vzniku rakoviny, kardiovaskulárních chorob a různých typy onemocnění plic. Rovněž vám mohou začít žloutnout zuby, stárnout pokožka a kouření má vliv i na zrak. A nakonec, kouření zhoršuje celkovou kondici, protože zanáší organismus toxiny.

Chcete se takto i nadále ničit?
Co tedy dělat, když se rozhodnete zbavit tohoto zlozvyku?

  1. Snížit denní dávky přijímaného nikotinu.
  2. Změnit jídelníček (jíst méně červeného masa, tučných jídel a více ryb , zeleniny, ovoce, vitamínů, minerálů).
  3. Zvýšit příjem tekutin.
  4. Pravidelně cvičit.
  5. Vyvarovat se míst, kde se kouří.
  6. Dát si motivaci / odměnu za každé zvládnuté období.
  7. Mít hobby, které vyplní volný čas (sport, hudba ...).
  8. Uvědomit si i finanční výhodu (ušetření peněz za cigarety).

Pomozte si i léky
Léky mohou pomoci překonat stavy, když se náhle sníží hladina neurotransmiterů v mozku, což způsobuje, že pociťujete návaly touhy po nikotinu. Sáhněte například po inhalátoru, žvýkačkách či náplastech. Pomoci může i akupunktura, biorezonance, bylinky a žvýkačky bez cukru. V případě potřeby se informujte u lékaře, který způsob je pro vás nejlepší.

Kdy je nejlepší přestat?
Na odvykání si od tohoto zlozvyku je nejvhodnější klidnější životní období s minimem stresu .Zkuste přestat například o dovolené nebo celkově změňte prostředí a někam vycestujte, kde se naplno zaměstnáte zcela odlišnými věcmi a na kouření vám nezbude čas. Rozhodně nejdůležitější je zde pevná vůle a odhodlání. Nevzdávejte tento boj sami se sebou, až do doby, kdy nebude úspěšně dobojován.

Zajímavost na závěr
Kouření výrazně zhoršuje stav člověka po prohýřené noci, kterému se říká opice. Dokázala to jistá americká studie, podle níž při vypití stejného množství alkoholu měli ti, co hodně kouřili, podstatně intenzivnější kocovinu než ti, co nekouřili nebo kouřili málo. Z toho tedy vyplývá, že s vysokou pravděpodobností má kouření na kocovinu přímý vliv. Vysvětleno je to i tím, že pití i kouření mají vliv na receptory v mozku a tato kombinace výrazně zpomaluje detoxikaci organismu.

Autor: Martina Dvořáková