Rychlost určitě podle toho, abyste nebyli červení, rozpálení, a hlavně, pokud běháte více, nemluvte při běhu mezi sebou. Odebírá vám to sílu a dýcháte nepravidelně. Pokud cítíte, že běh nezvládáte, klidně ho nahraďte rychlou chůzí. Rychlá chůze je navíc šetrnější ke kloubům. Kráčejte tak rychle, abyste se zapotili a občas kousek i utíkejte. Pokud jste začátečník, tak začněte nejdříve kratšími časovými úseky, které postupně s přibývající kondičkou prodloužíte.
Píchání v boku je častý průvodní jev při běhání. Vzniká zejména díky nesprávnému dýchání. Počítejte si počet kroků na jeden nádech a výdech. Jsou různé modely dýchání. Běh na způsob jeden krok - nádech, jeden krok - výdech je velmi obtížný, raději ho nepraktikujte. Toto dýchání je velmi mělké a právě takové dýchání může přivodit píchání v boku. Lepší je dýchání 2 - 2, tedy dva kroky nádech, dva kroky výdech, nebo 2 - 1 či 3 - 3.
Namožené svaly je jev, který se ukáže zejména u začátečníků, kteří by rádi už - již podali nějaké výkony. Obvykle se jim tělo odmění řádně namoženými svaly. Ale může to potkat i pokročilé běžce. Stačí, když změní terén nebo příliš prodlouží běhání, případně se po běhu dostatečně neuvolní. Naše tělo okamžitě reaguje na jakékoliv změny. Určitou únavu ve svalech byste měli cítit vždy, to znamená, že svaly skutečně pracovaly tak, aby se unavily. Ale silně namožené svaly signalizují, že je třeba zvolnit. Nejsilněji namoženy bývají ne druhý, ale často až třetí den. Odstranit se dají nejlépe opět pohybem, nějakým šetrnějším, například plaváním nebo procházkou. Pokud vás bolí konkrétní achilovky, tak to značí nesprávnou obuv. Pokud cítíte celkovou únavu, zkuste vířivku nebo masáž.
Často se vzpomíná, že běhání není zdravé pro kolena. Po dlouhodobých výzkumech bylo prokázáno, že běžci trpí artritidou méně často, než běžná populace. Kromě toho mají v průměru nižší krevní tlak a hladinu cholesterolu a dožívají se vyššího věku. Ale třeba běhat s rozumem, tělo se zátěži přizpůsobí. A nemalý význam má i vhodná běžecká obuv a terén. Pokud běháte dennodenně po asfaltu místo po travnatém povrchu a používáte přitom sešlapané tenisky, můžete zdravotní problémy očekávat.
Při běhání nepracují pouze nohy, ale celé tělo. Pohybujete i pažemi, záda jsou také zapojena. Proto je velkou chybou, pokud máte něco v ruce, ať už láhev s vodou nebo mobil, případně MP3 přehrávač. To vede k porušení koordinace pohybů, způsobí to křečovité ruce a zakřivená záda. Proto noste nezbytné věci v ledvince kolem pasu, případně, pokud běháte do kolečka, si láhev s vodou uložte někde do křoví, a když jdete kolem, napijte se. A mobil a MP3 přehrávač zase nejsou až tak životně důležité, abyste je museli mít s sebou. Běhání se sice považuje za letní sport, ale můžete jej praktikovat i v různých halách během zimy, abyste nevyšli ze cviku.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.