Proč provozovat walking?

Díky walkingu si rozhýbete 660 svalů, posílíte imunitní systém, zrychlíte trávení a spálíte nadbytečné tuky. Žádný vytrvalostní sport nemá takový potenciál, stát se lidovým sportem číslo 1 jako walking. A co si pod ním třeba představit? V podstatě jde o rychlou chůzi. Jeho výhodou je nejen materiální, ale i prostorová nenáročnost. Walkingu se může věnovat každý, všude a v každém ročním období. Procvičí celé tělo, posiluje sebevědomí i kondici. Kromě toho pomáhá zbavit se stresu a nadbytečných kg.

Proč provozovat walking?

Před startem se zahřejte

Na začátku si určitě stanovte jasné cíle. Walking musí především způsobovat radost, ne bolest, jinak skoro ztratíte chuť. Prvním krokem je naplánování pravidelného sportování do týdenního rytmu. I když vás začátek bude stát velké sebezapření, časem se přesvědčíte, že to stálo za to. Walking se odmění pozitivními účinky. Aby se nezměnily na negativní, je třeba dodržovat některá základní pravidla. Je to sport jako každý jiný. Zatěžuje organismus, proto je třeba nejprve se zahřát. Před startem si dopřejte lehký strečink, kterým rozhýbete svaly a rozproudíte krev. Zvolte nejprve pomalejší tréninkové tempo, postupně ho zvyšujte. Nezapomínejte na protahovací cvičení po tréninku. Pomohou odbourat nahromaděnou kyselinu mléčnou, která se vytvoří při pohybu. Několikaminutovým strečinkem zabráníte svalové horečce.

Snadněji tenisky

Když se walkingu věnujete půl hodiny, má vaše chodidlo kontakt se zemí asi 4000-krát.Každý střet znamená nápor pokračující přes chodidlo, kotník, koleno až k bedrům a zádům. Proto je třeba na walking zvolit správnou obuv. Vyberte si raději sportovní tenisky s rovnou, tenkou podrážkou a mírně zpevněnou patou. Důležitý je i výběr oděvu. Oblečení má být dobře provzdušněné, ale zároveň musí udržovat tělesnou teplotu.

Neignorujte píchání v boku

Nikde není popsána speciální technika dýchání pro walking. Časem si každý vytvoří své tempo a dýchání. Základem je pravidelný nádech nosem a výdech ústy. Pokud se vám dýchá těžce, jste příliš rychlý. Nedejte se znechutit, odpočiňte si, rychlé tempo změňte na vycházkové a klidně pokračujte dál. Pomalý pokrok se vyplatí, organismus si přivyká na zcela novou zkušenost. Často se mnozí, stejně jako při běhání, dopouštějí chyby, pokud při zvýšené námaze ztratí kontrolu nad správným dýcháním a začnou vzduch vdechovat ústy. Při špatné technice dýchání vás snadno začne píchat v boku. Tehdy zastavte a prodýchejte se. Pomalu se procházejte a zhluboka se nadechněte tak, že zároveň velkým obloukem vzpažíte ruce. Při výdechu ústy je dejte opět k tělu. Během přestávky zlehka promasírujte bolestivá místa na těle. Bolest při jakémkoliv sportu je varovný signál!

Vypočtěte si správný puls

Stejně jako zahřívání či správné dýchání netřeba zanedbat ani sledování tepové frekvence. Teprve po několika pokusných měřeních si zvolte individuálně tempo a podle schopnosti ho stupňujte. Optimální tepovou hodnotu vypočtete podle vzorce: 220 - věk = maximální přípustná tepová frekvence. Dolní tepová hranice je 60% z této hodnoty, horní 75%. Nad toto číslo by při walkingu neměl stoupat puls. Pokud máte 35 let, vaše hodnoty pulsu jsou 111 a 138.