Proč se některým lidem kazí zuby, přestože si je správně čistí?

Čistíte si pravidelně zuby, téměř nejíte sladkosti, a přece se vám kazí zuby? Nespokojte se s tím a hledejte příčinu! Nejlépe vám poradí váš zubní lékař, ke kterému chodíte na pravidelné preventivní kontroly nebo specialista na zubní hygienu.

Proč se některým lidem kazí zuby, přestože si je správně čistí?

Faktory vzniku zubního kazu
Na to, aby mohl na zubu vzniknout zubní kaz, jsou potřeba minimálně tři faktory. Zaprvé, mikroorganismy, které metabolizují cukry z potravy a vytvářejí kyseliny. Zadruhé, cukr, aby ho mikroorganismy mohly metabolizovat a zatřetí, čas, kdy se toto všechno děje. Jestliže jeden faktor chybí, zubní kaz téměř bez výjimky nemá šanci.

Sliny jako účinná prevence
Velmi důležitou podmínkou fungování takového řetězce jsou sliny. Nepřetržitě omývají povrch zubů a zprostředkovávají výměnu vápníkových a fosfátových iontů mezi slinou a povrchem zubu. Pokud někdo nemá dostatek slin, nedá se zabránit kažení zubů. Důležité je i dávkování rizikových částí potravy jako cukry a organické kyseliny. Pokud někdo celý den popíjí sladké nápoje nebo cucá bonbóny či čokoládu, kazu se nevyhne.

Nedejte se odradit
Na vniku zubního kazu se mohou podílet i onemocnění, kdy se nevytváří sklovina na zubu nebo se vytváří defektní. To je však specifický problém.

Problém řešte v zubní ordinaci
Problém kazů řeště přímo se zubním lékařem, který by měl zjistil, proč se vám navzdory pečlivé hygieně zuby kazí. Pokud vám to neumí vysvětlit, zeptejte se jiného!

Autor: Martina Dvořáková