Proč se svalům námaha občas nelíbí

Všeho moc škodí. Fyzická aktivita je sice zdraví prospěšná, ale pokud nejsme zvyklí a najednou ze dne na den začneme s nepřiměřenou zátěží, je třeba počítat s tím, že naše svaly budou protestovat a dají nám naši rychlou snahu o změnu životního stylu i pocítit. Proč nás vše po cvičení tak bolí? Vaše svaly v první řadě utrpěly šok. Naservírovali jste jim zátěž, jakou ještě nebyly schopny zvládnout.

Proč se svalům námaha občas nelíbí

Proč se svalem námaha občas nelíbí - svalová únava - "svalovka"

V minulosti se předpokládala spojitost mezi svalovkou a kyselinou mléčnou. Dnes tyto předpoklady vyvrátily mnohé studie. Kyselina mléčná se totiž do hodiny vyplaví. Proto se dnes přední vědci nebojí říci, že přesně nevědí, co bolest pár dní po tréninku způsobuje. Řekli by, že jste vaše svaly a šlachy poranili. I když jste si to neuvědomovali, vykonávali jste nový pro tělo ne běžný pohyb. Potrhali jste svalová vlákna na místech nejslabšího oka řetězu (přísloví: řetěz je jen tak silný, jako jeho nejslabší oko). Vznikla tak mikrotraumata (trhlinky ve svalových vláknech). Ta v jistém smyslu dráždí některé jiné metabolity (ne kyselina mléčná, avšak může jít o její deriváty v podobě solí). I když tento proces není zcela objasněn. Svalům trvá jistý čas než se zregenerují. Nemělo by to být více než 3-4 dny. Abyste předešli takovým nepříjemným problémům, třeba si zvážit, než začnete se samotným cvičením, popřípadě zajít za kompetentní osobou a dát si vypracovat tréninkový plán "šitý" právě pro vás.

Pár tipů jak předejít svalovce

- Nepřepínat! (Zabránit nárazovému přetěžování svalů)
- Trénovat pravidelně s menším zatížením svalů a postupně pomalu zatížení zvyšovat
- Nechat svalům čas na regeneraci
- Po posilovacích cvicích svaly mírně protřepat (uvolnění a rozlepení svalových vláken)
- Po každém tréninku zařadit vydatný strečink

Proč vás svaly bolely při posledních cvicích v sérii při posilování?

Intenzita zatížení byla natolik vysoká, že krevní oběh navzdory své snaze nedokázal dostatečně rychle zásobovat svalovou tkáň krví. (Tato snaha krevního oběhu se projevila zvýšením pulsu). Svaly z krve čerpají kyslík, kterým spalují energetické zdroje (glukózu, glykogen a tuky). Pro nenasytné svaly však ani maximální snaha těla zaručit jim co nejvíce kyslíku nestačila. Rozhodly se, že budou pracovat i bez potřebného množství kyslíku-na dluh (kyslíkový dluh). Že dodatečné množství kyslíku jim tělo dodá později, když toho bude schopné. Jmenuje se to i anaerobní stav. Při této situaci však vyčerpaly velké množství paliva ve formě cukrů najednou. Spálením velkého množství paliva, vzniklo i mnoho popela. Popelem myslíme odpadní látky. Jde o rychlé hromadění kyseliny mléčné ve svalech, která svaly dráždí. Vzniká tak nepříjemné štípání svalu a vy musíte přestat vykonávat zátěž. S únavou pociťujete, že toto je maximum, které již nemůžete překonat. Kyselina mléčná způsobuje tedy únavu svalů a nepříjemný pocit.

Co dělat ze svalovkou, co pomáhá

- Teplé koupele, případně střídání teplé a studené vody
- Sauna
- Lehký strečink (mírně protažení svalů)
- Lehký pomalý běh
- Trošku pomáhají i masáže

Autor: Martina Dvořáková