Jeho příjem je koloběh. Rostliny ho přijímají přes půdu a vodu kořenovým systémem, živočichové konzumací rostlin a člověk konzumuje i rostliny i živočichy. Je to proces přirozeného koloběhu, ale zdrojů na získávání je více. Některým lidem chybí a někteří ho mají přebytek. Ani jedno ani druhé není dobré, vše má být vyrovnáno a zastoupeno ve správné míře. Z různých příčin mohou vzniknout poruchy rovnováhy směřující k nedostatku nebo nadbytku železa.
Při poruše vstřebávání nebo významné ztrátě krve dochází k nedostatku železa, poruše tvorby a funkce červených krvinek. Tento stav se nazývá anémie - chudokrevnost. Léčba je různá - od úpravy stravy až přes výživové doplňky, léčbu naordinovanou lékařem, v krajním případě transfúze, ale to je již spíše extrémní a ne častá forma řešení anémie.Příliš vysoké hladiny železa způsobují hromadění v některých orgánech, nejčastěji v játrech, srdci, slinivce, kloubech, endokrinních žlázách a způsobují oslabení až selhání funkcí těchto orgánů. Zde je nejlepším řešením vyhledat odborníka a nechat se léčit, protože je to závažnější problém než anémie.
Užívat výživové doplňky na bázi železa bez potřeby je nebezpečné, protože nadbytek nám může nadělat značné problémy a ohrozit náš život. Nemůžeme si ho naordinovat jen tak .. do zásoby. Antioxidanty nás mají chránit před nemocemi, avšak pokud máme mnoho železa, přestanou pracovat a změní se na škodlivé látky. Mužské tělo obsahuje průměrně 4g železa, ženské asi 3,5 g, dětské tělo obsahuje méně než 3g železa. Železo je vázáno v hemoglobinu, tkáních, svalech, kostní dřeni, krevních proteinech, feritinu, hemosiderinu a volné se nachází v plazmě. Z toho nejvíce je zastoupeno v hemoglobinu. Pokud netrpíme nadměrným krvácením, nejsme těhotné - stačí když denně přijmeme 1 až 1,5 mg. Za normálních okolností tělo železo nevylučuje, pouze během menstruace se tělo zbavuje přirozeně krve a tím pádem i části železa. Denní ztráta železa (kromě menstruace) představuje 0,01% z celkového množství obsaženého v organismu. Důležité jsou pravidelné prohlídky u lékaře, kdy z krevního rozboru můžeme zjistit, zda máme železa dostatek, nadbytek, nebo nám chybí.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.