Procházky v přírodě přinesou radost do života a zlepší vaše mozkové funkce

Procházky v přírodě jsou pro naše tělo obrovským přínosem. A nejde jen o tolik potřebný pohyb. Procházky příznivě ovlivňují i mozkovou činnost a to jak zdravým lidem, tak dospělým i dětem s mozkovou dysfunkcí.

Procházky v přírodě přinesou radost do života a zlepší vaše mozkové funkce

Procházení se v přírodě je vynikající cvičení pro tělo a posiluje i inteligenci
Víme, že cvičení je vynikající pro náš celkový pocit. Turistika je vynikající způsob, jak spálit 400 - 700 kalorií za hodinu, v závislosti na vaší velikosti a náročnosti túry. Je lehčí pro klouby než jiné aktivity, jako například běhání. Také bylo prokázáno, že lidé, kteří cvičí venku, pravděpodobněji vydrží cvičit dlouhodobě a dokážou dodržovat svůj program. Turistika je proto skvělá volba pro ty, kteří si přejí stát se aktivnějšími a dělat něco pravidelně. Vědci zjistili, že aerobní cvičení zvyšuje hippokampální objem - část mozku spojující se s prostorovou a epizodické pamětí - u žen nad 70 let. Takové cvičení nejenže zlepšuje ztrátu paměti, ale také jí pomáhá předcházet. Vědci také přišli na to, že turistika může pomoci snížit stres i úzkost, posílit sebeúctu a uvolňovat endorfiny. Mnoho lidí bere léky na řešení těchto problémů, ale pravé řešení těchto nemocí může být mnohem jednodušší, než si myslíte!

Procházky venku mohou zlepšit ADHD u dětí
Porucha pozornosti a hyperaktivity (ADHD) se stává mezi dětmi stále více a více běžná. Děti s ADHD mají problémy s ovládáním impulsů a s udržením pozornosti, snadno něco odvede jejich pozornost a vykazují nadměrnou hyperaktivitu. Výchova dětí, které mají ADHD, může být pro rodiče náročná a běžné řešení - rozhodnout se dát si předepsat léky - může nadělat více škody než užitku, obzvláště když přirozené řešení může fungovat stejně dobře. Odborná studie zjistila, že vystavení dětí s ADHD "zeleným venkovním aktivitám" u nich významně snižuje symptomy poruchy. Výsledky této studie naznačují, že vystavení se přírodě může mít přínos pro každého, kdo má problémy se soustředěním pozornosti anebo projevuje impulzivní chování.

Jak začít s turistikou?
Naštěstí turistika je jedním z nejjednodušších a nejlevnějších sportů, jaké můžete začít dělat. A má vynikající přínos pro celou rodinu včetně vaší babičky! Začněte s malými vzdálenostmi a testujte své schopnosti. Dělejte to, co pro vás funguje - pokud to znamená, že se jen projdete po chodníku v parku, je to v pořádku. Jakákoliv forma cvičení venku je lepší než žádná. Jednoduše si můžete vyhledat na internetu mapy tratí v okolí vašeho domova a existuje mnoho smartfonových aplikací, kde je můžete zmapovat vy. Ale lépe uděláte, když si během rychlé chůze vypnete signál a telefon, abyste z turistiky získali co nejvíce přínosů (i když není špatné vzít si telefon pro jistotu s sebou). Ujistěte se, že máte dobré turistické boty, čepici, láhev s vodou a že máte s sebou několik vrstev oblečení, které si můžete snadno vyměnit, když se zahřejete nebo vám bude zima. Můžete zvážit i používání trekových holí, které mohou zvýšit vaši rychlost a převzít část tlaku z vašich kolen. A už jen jedna věc: Jděte ven!

Tip
Příroda je jeden z nejlepších léků pro duši. Spojte ji pravidelně se sportem, například s během nebo cvičením venku a budete překypovat štěstím.