Problémy se spaní má v dnešní době spousta lidí. Ale ne všichni ho chtějí řešit léky na spaní. To, že se nevyspíte má mnoho příčin. A je třeba řešit příčiny a ne jen dělat, že o nich nevíme. Chrápete a nevyspíte se? Řešte chrápání a ne to, že si vezmete silné sedativum, abyste své vlastní chrápání neslyšeli! A to zdaleka není vše, co vás může ve zdravém spánku rušit.
1. Chrápete ?
Chrápání je způsobeno tím, že svaly vašeho jazyka a krku ochably a zúžily tak dýchací cesty. Druhou možností může být měkké patro nebo větší hmotnost. Nastanou problémy s dýcháním, proto se vícekrát probudíte. Ale pozor, někteří lidé mají takto narušený spánek dokonce až 10 nebo 100 krát v noci. Tato porucha je již známá pod názvem spánková apnoe, mimo jiné zvyšuje riziko srdečních onemocnění, mrtvice a podle všeho i osteoporózy. Pomoc: 4 procenta mužů a dvě procenta žen (většinou starší než 40 let) trpí spánkovým apnoe, proto byste možná měli navštívit specialistu, aby tento problém ověřil. Existuje CPAP stroj a maska (tento dýchací přístroj rozpozná slabé vdechy a pomáhá je zesilovat) může vám pomoci tím, že udrží hltan otevřený, přičemž zajistí dostatek vzduchu na dýchání. Chcete-li utišit své chrápání, vyhněte se spaní na zádech, při kterém může dojít k největšímu zablokování dýchacích cest. Aby se vám to dařilo účinně, zkuste tento malý trik: Zašijte si tenisový míček do zadní části mikiny a oblečte si ji na spaní.
2. Skřípete zuby?
Probudili jste se již s bolavou čelistí nebo trpíte chronickou bolestí hlavy? Pokud ano, důvodem může být skutečnost, že během spánku skrípete zuby. Další problémy, které skřípání způsobuje, jsou například bolest oka při otevírání a zavírání a také poškození skloviny. Přibližně 16 procent lidí trpí těmito problémy. Odborníci se domnívají, že skřípání zubů, je spojeno s úzkostí, kde mohou hrát roli i antidepresiva. Pomoc: Aby tyto problémy přestaly, najděte si zdravější způsob, jak zvládat stres. Je také velmi důležité usínat v klidu a v dobré náladě.
3. Váš organismus je špatně nastaven?
Nepociťujete únavu až do časných ranních hodin? Jde o Syndrom zpoždění spánkové fáze, který postihuje 10 procent lidí. Tato biologická závada zabraňuje tělu v tvorbě melatoninu (spánkového hormonu) na 12 a více hodin. Patřili jste k "nočním ptákům" už od střední školy? Tento syndrom je běžný mezi teenagery a někdy přetrvává až do dospělosti. Pokud nespíte nejméně sedm hodin v noci, zvyšuje se riziko vysokého krevního tlaku a cukrovky. A navíc, lidé, kteří usínají pozdě, mají větší tendenci myslet negativně. Pomoc: Začněte tím, že zlepšíte vaši spánkovou hygienu. Snižte příjem kofeinu a vyhněte se sledování TV a práce s počítačem či telefonem asi 90 minut před spaním. Zaveďte si před spaním nějakou uklidňující činnost jako například čtení a také ráno na zresetování a nabuzení těla. Pokud to nepomůže, specialista vám může předepsat syntetický melatonin nebo doporučit dopolední světelnou terapii lékařskou lampou.
4. V noci vám trnou nohy
Nazývá se to také Syndromem neklidných nohou, trpí jím 1 z 10 lidí a je spojen s dysfunkcí v mozku při zpracovávání neurotransmiteru dopaminu. Nicméně, v některých případech to může být i nutriční deficit. U lidí s nízkou hladinou železa se v některých částech mozku objevuje hyperaktivita , která vede k nutkání pohybovat nohama. Pomoc: sáčky s ledem, teplé zábaly, masáže, koupele. Ujistěte se, že vaše hladina železa je optimální a případně tento minerál doplňte. Pokud nic z toho nezabere, je nutná odborná léčba.
5. Ve stavu náměsíčnosti bloudíte po domě?
Z důvodů, které nejsou zcela objasněny, se někteří lidé částečně probudí v noci, často z nejhlubší fáze spánku a bloudí po domě. Toto chování postihuje až 4 procenta populace. Navíc 1-3 procent lidí, kteří trpí takovou poruchou, provádějí "nájezdy" právě do kuchyně. Čili tento stav může souviset i s poruchou příjmu potravy a často zasáhne ženy na dietě, které jdou spát hladové. Pomoc: benzodiazepiny (sedativa) mohou někdy zabrat, zajistí delší nepřerušovaný spánek. Pokud vaše noční dobrodružství nezahrnuje riskantní činnosti, nepotřebujete žádné léky. Jen se ujistěte, že doma máte vše v pořádku a bezpečně skryty všechny nebezpečné předměty. Ideální je upozornit na to svého partnera, aby na vás případně dohlédl.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.