Provaz je těžký cvik, který usnadní sedm kroků

Vždy jste záviděli těm, kteří se uměli pořádně rozkročit a udělat rovný provaz? Zbavte se závisti a naučte se ji dělat i vy. Není to vůbec tak těžké, jak se může zdát.

Provaz je těžký cvik, který usnadní sedm kroků

Příprava
Ještě předtím, než se pustíte do samotného cvičení, musíte si uvědomit, že klíčovými prvky jsou trpělivost a vytrvalost. Naučte se naslouchat svému tělu. Pokud vám to některý den nepůjde, dejte si přestávku a pokračujte na druhý den. Nevzdávejte se, ale dotáhněte to do úspěšného konce.

1. krok - vyberte si pohodlné oblečení
Ačkoliv se může zdát, že oblečení při nácviku provazu nehraje žádnou roli, není tomu zcela tak. Když uděláte svůj  první provaz, uvědomíte si, jak je důležité mít pohodlné a elastické tepláky nebo šortky, které vás nikde netlačí a neřežou. Zde je několik tipů: sportovní šortky nebo tepláky, volné tričko nebo tílko, těsný elastický materiál, protiskluzové ponožky nebo můžete být i naboso.

2. krok - rozehřejte se
Před jakoukoliv sportovní aktivitou je dobré menší zahřátí se, abyste své tělo připravili na pohyb a náročnější fyzickou činnost. Můžete vyzkoušet 8 - 10 minutové kardio aktivity, jako například jogging, jízda na kole, skákání přes švihadlo a podobně. Cílem je zvýšit tepovou frekvenci a celkovou tělesnou teplotu.

3. krok - dejte si strečink
V tomto případě se při strečinku zaměřte na cviky určené pro boky, pánev, stehna a zejména na hamstringy - svaly nacházející se na zadní straně stehen. Cílem je poprotahovat všechny svaly na místech, které budete při nácviku provazu nejvíce namáhat. Pokud je budete mít správné rozcvičené, provaz se vám bude dělat mnohem jednodušeji.

4. krok - dostaňte se do pozice
Když jste pořádně rozcvičení, můžete se pustit do práce. Úvodní postoj závisí na tom, zda chcete udělat provaz směrem dopředu nebo do strany.

  • Provaz směrem dopředu - snižte se do polohy na kolena, ale nezapomínejte při tom na narovnaná záda (nepřehýbejte jej dopředu). Nohu, se kterou jste vykročili dopředu, natáhněte dopředu a napněte špičku.
  • Provaz stranou (rozštěp) - postavte se rovně a rozkročte nohy na šířku svých ramen. Následně je pomalu posunujte na větší šířku. Při cviku se snažte dýchat klidně a nebuďte v napětí. Je důležité, aby byly vaše svaly uvolněné.

 

5. krok - pojďte pomalu dolů
Pokud jste dostatečně uvolnění, pomalu a opatrně se posunujte směrem dopředu a dolů nebo při provazu bokem pomalu do stran. Pokud máte pocit větší bolesti nebo nepohodlí, zastavte se. Zároveň mějte vaše ruce připraveny zapřít se o zem a udržet svou váhu, pokud by došlo k balancování. Provaz dopředu- pokud se pokoušíte udělat provaz směrem před sebe, tak si ruce položte na zem a pomalu posunujte přední nohu dopředu. Při pohybu dolů byste nikdy neměli nadměrně otáčet dolní částí těla, jinak byste se mohli snadno překotit na boční stranu. Provaz stranou (rozštěp) Pokud se pokoušíte udělat provaz rozkročenou nohou, budete se muset pravděpodobně mírně předklonit dopředu a rukama na zemi jistit své tělo.

6. krok - opatrně se spusťte až na zem
Provaz jste úspěšně zvládli tehdy, když vaše nohy dosáhly 180 stupňový úhel a pánev se dotkla země. Pokud jste dosud nikdy provaz nedělali, nesnažte se ho udělat napoprvé. Vaše tělo se potřebuje dostatečně poohýbat a roztáhnout své svaly. Zkoušejte to pravidelně, protahujte se stále více a více a jednoho dne se i vaše pánev dotkne země.

7. krok - udržte svou pozici
Pokud jste dosáhli danou polohu a všechno je tak jak má být, udržte se v ní alespoň 30 sekund. Následně můžete vstát a znovu si to zopakovat. Pokud však cítíte při některém pohybu bolest, příliš na to netlačte a dejte si přestávku.

Autor: Lenka Kostková