Netravte dovolenou na toaletě! Na léčbu " dovolenkového onemocnění "- průjmu jsou k dispozici účinné preparáty, každý však zabírá jinak. Na trhu jsou různé volně prodejné léky, které mohou pomoci při tzv. pohotovostní samoléčbě průjmu.
Švédské stoly vypadají tak lákavě a ten nápoj s ledem také ... Tak si dejme, vždyť jsme si to zaplatili! Na dovolené si přece budeme užívat! Velké oči v hotelové jídelně, však mohou často skončit velkýma očima při běhu směrem na toaletu. Průjem totiž patří mezi nejčastější zdravotní problémy cestovatele.
Pokud se chystáte na dovolenou do zahraničí, počítejte s tím, že pravděpodobně dostanete průjem. Je to sice skeptické konstatování, ale bohužel často i pravdivé. V některých oblastech světa cestovatelský průjem postihuje až 80 procent návštěvníky mírného klimatického pásma. I když je průjem často jen reakcí organizmu na náhlou změnu klimatu, stravovacích návyků a stresu spojeného s pobytem a cestováním, dodržování základních preventivních opatření má klíčový význam v předcházení vážnějším průjmům z infekčních příčin.
Obranný mechanismus těla
Infekčním původcem průjmu na dovolené je nejčastěji bakterie E-coli. Žaludeční a střevní potíže však mohou vyvolat i salmonely, Shigelly, rotaviry a mnohé další-spektrum původců se mění podle oblastí a bez laboratorního vyšetření stolice je těžké určit, který z nich je za průjem odpovědný. Průjem je vlastně obranný mechanismus těla, které se tak zbavuje škodlivých látek a bakterií. I proto lékaři místo zastavování běžného průjmu léky na odstraňování jejích projevů (tzv. symptomatická léčba)obvykle radí vydržet nepříjemné, ale krátkodobé potíže. Organismus si ve střevě udělá pořádek, důležité je přijímat dostatek tekutin a minerálů. Běžný průjem by měl přejít po přibližně dvou, třech dnech.
Typický průběh cestovatelského průjmu
Jsou tři a více stolic denně a mírně zvýšená tělesná teplota. Průjem někdy provází zvracení, bolest břicha, zimnice, slabost, nepříjemná chuť v ústech. Ve většině případů počet stolic nepřesahuje 4 či 5 denně a příznaky průjmu ustoupí za 2 až 4 dny bez speciální léčby. Pohotovostní samoléčbou lze průjem zmírnit, zkrátit jeho trvání.
Pokud však nenastává zlepšení
Odvodnění se stupňuje, teplota stoupá, dostaví se bolestivé nutkání na stolici, jde zřejmě o vážnější střevní infekci a stav vyžaduje lékařskou pomoc a laboratorní diagnostiku. Platí to i v případě, pokud se ve stolici objeví krev nebo hlen.
Léky, které zastaví příznaky průjmu
Na trhu jsou různé volně prodejné léky, které mohou pomoci při tzv.. pohotovostní samoléčbě průjmu. Je však důležité rozeznávat, na jakém principu vlastně fungují, některé totiž průjem zastavují, zmírňují problémy jako plynatost, bolest břicha, křeče, neléčí však jeho příčinu. Mohou však dobře posloužit v situaci, když postižený průjmem "potřebuje fungovat", například si na dovolené koupil fakultativní výlet, musí absolvovat přesun autobusem a chce mít jistotu, že ho "neprožene".
Do skupiny tzv. antiperistaltických léků, to znamená takových, které způsobují útlum pohybu střev, patří volně prodejné Imodium. Zahušťuje stolici, snižuje její četnost, ale jde jen o léčbu příznaků průjmu. Tobolky se mohou podávat krátkodobě na snížení četnosti stolic před cestou či výletem. I v příbalovém letáku léku se dočtete, že přípravek sice zastavuje průjem, ale "třeba léčit příčinu průjmu, jakmile je taková léčba dostupná. Imodium by se tedy nemělo jako hlavní lék užívat při akutním průjmu infekčního původu ". Imodium Plus jsou už žvýkací tablety, které obsahují ještě jednu účinnou látku (kromě loperamidu simetikon) proti nadýmání, křečím a plynatosti. Jedny vážou škodliviny, jiné obnovují flóru, další zabíjejí bakterie.
K nejznámějším lékům na léčbu průjmů patří pankreatické. Jde o léky, které na sebe vážou škodliviny přímo ve střevě. Patří sem například aktivní uhlí Carbo medicinalis, Carbocit, Carbofit či Carbo activ. Jelikož na sebe váže toxiny, je vhodnou volbou i při otravách jídlem. Jeho nevýhodou je, že způsobuje černé zbarvení stolice, čímž může překrýt případné krvácení do trávicího traktu. Stolici nebarví Smecta, jejíž světlý prášek ze sáčků se smíchává s vodou nebo polotekutou stravou a používá se především u dětí.
Další volně prodejné preparáty obsahují mikroorganismy na obnovu normální střevní flóry. Mezi léky patří kapky Hylak forte, žvýkací tablety s laktobacilem Paidoflor.
Samozřejmě, na trhu je množství probiotik s obsahem prospěšných kultur mléčných bakterií v prášku, kapslích i kapkách, všechny však už patří mezi potravinové doplňky-nejsou zařazeny mezi léčiva. Mohou dobře posloužit zejména v rámci prevence průjmu a jako její podpůrná léčba.
Poslední skupinou pro akutní samoléčbu jsou střevní dezinficiens. Jsou to léky, které potlačují aktivitu choroboplodných bakterií v zažívacím traktu. Patří sem chronicky známý Endiaron (kloroxin) a jeho novější pokračovatel Endiex (nifuroxazid). Mnozí rekreanty, kteří si v Egyptě nebo Tunisu shánějí místní Antin, protože slyšeli, že jim nejlépe zaúčinkuje proti tamnímu vyvolavateli průjmu, nevědí, že Antin (jiné názvy Ercefuryl, Drotazide, Diax) má stejnou účinnou látku nifuroxazid jako tobolky Endiexu. Pozor, není určen k prevenci průjmů! Užívá se až tehdy, když se objeví problémy.
Při průjmu je nejdůležitější přijímat tekutiny
V případě průjmu je důležité především doplňovat tekutiny a soli, které organismus ztrácí. Nesmí dojít k odvodnění organismu. Dehydratace je nebezpečná a velmi rychle postupuje především u malých dětí a starých lidí. V lékárnách se prodávají speciální rehydratační roztoky označené jako ORS (Oral Rehydration Solution). Podobný roztok se dá připravit i svépomocí z cukru (4 - 5 kostek), kuchyňské soli (1kávová lžička), šťávy z citrónu, pomeranče nebo grepu (do 1litr pitné vody). Možné je použít i iontové nápoje pro sportovce (ne dětem), minerální vodys vysokým obsahem sodíku a draslíku. Vhodný je i neslazený černý čaj. Pro děti lze v našich lékárnách koupit rehydratační sáčky Kulíšek a k dispozici jsou i šumivé tablety Fluidex.
Pokud pacient zvrací, tekutinu je mu třeba podávat po lžičkách nebo prostřednictvím namočené látky, z které roztok vysaje ústy. Jinak je třeba zavodnění infuzí. Barva moči nesmí být tmavě žlutá.
Příjem tekutin je vhodné doplnit lehkou dietou-suchary, keksy, rýžový odvar, vařené brambory, banán.
Pacient by neměl jíst kořeněná a tučná jídla ani mléčné výrobky.
Kdy při průjmu vyhledat lékaře
• pokud průjem trvá déle než 2 – 3 dny a provází ho horečka a silné břišní křeče
• mezi znepokojivé příznaky patří vyrážka, zežloutnutí očního bělma, pokožky, výskyt krve, hnisu nebo hlenu ve stolici
• pokud úporné zvracení nedovoluje postiženému ani po lžičkách se napít (potřebuje zavodnění v infuzích)
• pokud jde o rizikového cestovatele, který už zažil cestovatelský průjem s těžkým průběhem, trpí zánětlivým střevním nebo metabolickým onemocněním (cukrovka), užívá léky na odvodnění (diuretika), trpí onemocněním ledvin, jde o malé dítě nebo starého či onemocněním oslabeného člověka
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.