Rady pro začínající běžce

Běh ovládl masy lidí. Ale ne všichni, co chtějí běhat na to jdou správně. Určitě, běhat je zdravé. Ale kdy, ráno nebo raději večer? Co před během jíst a během něj pít? Patří namožené svaly k dobrému výkonu?

Rady pro začínající běžce

Jste v tom?
Pokud večer usínáte s pocitem, že se těšíte na ranní běh, a ráno vám nepřekáží ani špatné počasí, ani skutečnost, že si musíte přivstat - už jste v tom. Běh se stal nedílnou součástí vašeho života. Je to váš životní styl. Stejné pocity můžete zažívat i po příchodu z práce, když si běh dopřejete jako relaxační odměnu po celém dni, pročistíte si mysl, uklidníte se. I v tomto případě platí - vyberte si běh, který vám vyhovuje. Přijdete na to časem. Důležité je, aby vám běh dělal radost. Zkuste ranní i večerní běh a časem si vyberete pro sebe tu nejlepší variantu.

Pitný režim a stravování
Dva a půl litru tekutin denně potřebujete při běžném fungování bez fyzické zátěže. Pokud však běháte asi hodinku denně, chce to víc. Za vhodné nápoje lze považovat čistou vodu, jemně perlivou minerálku, čaje a iontové nápoje. Jsou běžci, kteří se napijí před během a vydrží nepít i během proběhnutého půlmaratónu (21,1 kilometru). Rozhoduje vaše tělo, počasí, délka a intenzita běhu. Dbejte na to, aby nedošlo k dehydrataci organismu. Běhat s prázdným žaludkem se nedoporučuje, stejně tak ale ani s plným. Ideální je běhat hodinku-dvě po jídle. Před během si dejte jogurt, jablko, ovesné vločky a po něm ovoce, oříšky, ryby...

Je svalová horečka zdravá?
Svalová horečka se dostaví při sportovních začátcích, náročnějších fyzických aktivitách, ale i při jakékoliv změně, na kterou tělo nebylo dostatečně připraveno. Jde o mikrotrhlinky na svalových vláknech, které signalizují zánětlivý proces. Dosažení svalové horečky je jakýsi signál toho, že běh proběhl kvalitně. Je součástí tréninkového procesu, jehož prostřednictvím dostáváme jakési neviditelné impulsy, že trénujeme efektivně a výkon postupuje. Svalové horečky se není třeba obávat - jak rychle přijde, tak rychle odejde. Po každém běhu je dobré dopřát tělu regeneraci, ale ne několik dní bez pohybu. Klín se v tomto případě vybíjí opět klínem. Běhu se vzdát nemusíte, naopak. Běžte, ale zpomalte, zvolněte tempo nebo zkuste jiný sport. Pomáhá plavání, rychlá chůze či cyklistika.

Pro začátečníky střídání běku s chůzí
Běžci začátečníci neskrývají své nadšení a tréninky absolvují velmi rychle. Tím si jen způsobí zakyselení organismu a zadýchávání, což má za následek, že se přestanou ovládat a jejich nadšení rychle opadne. Proto se doporučuje začátečníkům běhat kratší tratě a střídat běh s chůzí.

Běh jako doplňkový sport
Pokud patří k vašim oblíbeným sportům plavání, cyklistika, tenis, bruslení nebo jakýkoli jiný sport, zkuste běh jako doplněk. Je prospěšné, pokud občas zapojíte i jiné svalové skupiny. Platí to i v opačném případě - i běžci potřebují změnu. Je velmi snadné spadnout do tréninkové rutiny, protože běhat stále po stejné trati nebo stejný počet kilometrů může snížit efekt vašeho snažení. Silniční běžci občas změní trasu a zkusí trailový běh, který je tichý, hloubavý a dopomůže k návratu k přírodě.

Běh pomáhá:

  • spálit množství kalorií
  • zlepšit kondici
  • zrychlit metabolismus
  • zlepšit krevní tlak
  • předcházet civilizačním chorobám
  • posílit imunitu
  • prokrvit mozek
  • zlepšit náladu
Autor: Lenka Kostková