Rakovina a její možný přenos z matky na plod

Rakovina si umí najít cestu z matky do plodu. Stává se to jen velmi zřídka, ale rakovina se opravdu dokáže dostat z matky do těla ještě nenarozeného dítěte.  Vědci zjistili, že rakovině se v plodu podařilo usídlit a množit se díky tomu, že je zmutovaná. Na světě je jen sedmnáct podezřelých případů takového přenosu a jen jeden je vědecky potvrzen. Podle vědců toto zjištění nemá vyvolat paniku, právě naopak, mohlo by vést k najití nových způsobů léčby rakoviny.

Rakovina a její možný přenos z matky na plod

Tým vědců potvrdil případ přenosu rakoviny z matky na ještě nenarozené dítě u 28 leté Japonky. Předtím než porodila, nikdo nevěděl, že žena má leukémii-rakovinu krve. Její porod proběhl bez komplikací a narodilo se jí na první pohled zdravé děvčátko. A za měsíc se u matky objevilo nekontrolovatelné krvácení, lékaři zjistili, že má pokročilé stadium leukémie a už ji nedokázali zachránit. Kdy mělo děvčátko 11 měsíců, bylo hospitalizováno s oteklou tváří. Testy ukázaly, že má na čelisti nádor a rakovina se rozšířila i do jejích plic. Britští vědci, kteří o výzkumu informovali , zjistili že rakovinné buňky se dostaly do těla děvčátka od její matky. Za normálních okolností, by se rakovinné buňky neměly dostat přes placentu do plodu a kdyby se to i stalo, imunitní systém by je hned rozpoznal a zničil.

Vědci zjistili, že rakovině se v plodu podařilo usídlit a množit se díky tomu, že byla zmutovaná. Této rakovině chyběla část DNA, a proto ji imunitní systém nedokázal rozeznat jako nepřítele. Rakovinné buňky se dostaly přes placentu do plodu a pro imunitní systém byly neviditelné. Zároveň je však třeba zdůraznit, že šance, že žena přenese rakovinu na své dítě, jsou velmi, velmi malé. Důležitým zjištěním je, že imunitní systém umí zničit buňky leukémie, na čem by se dal postavit výzkum nových léků proti rakovině.

Autor: Lenka Kostková