Rakovina a sport jako podpůrná léčba

Pacient nemocný na rakovinu se má šetřit, odpočívat, nepřepínat se! Ale to je již přežitá teorie, která patří kamsi hluboko do minulosti. Dnes doporučují lékaři pacientům s rakovinou pravý opak. Sportovat!

Rakovina a sport jako podpůrná léčba

Různé studie prokázaly, že mírný, ale intenzivní pohyb pomáhá při téměř u všech onemocnění. Sport se považuje za jeden z nejúčinnějších prostředků proti rakovině, v jistých případech je dokonce účinnější než některá chemoterapeutika.

Ale je třeba upozornit na to, aby pacienti v žádném případě nepovažovali sport za náhradu léků či lékaře. Cvičení lékaři doporučují zdravým lidem, jako prevenci. Jelikož se při zvýšené tělesné aktivitě vylučují endorfiny, tzv.. hormony štěstí, dobře dělá zejména duševně nemocným, pohyb dodává energii a sílu těm, co právě shazují nadbytečné kilogramy. Faktem však zůstává, že stejné povzbuzení, pokud ne několikanásobně větší, potřebují pacienti s rakovinou. Nejeden po zjištění nepříjemné diagnózy propadne do deprese, potřebuje zvýšit sebevědomí, být mezi lidmi, za každou cenu se vyhnout samotě a situaci dostat pod kontrolu. Přidanou hodnotou navíc bude, že na vlastním uzdravení se bude podílet i sám, čili léčení nebude pasivní, ale aktivní.

Ovšem, řeč není o vrcholovém sportu. Aby byl účinnější než některé léky a výsledek na sebe nenechal dlouho čekat, pacientovi budou stačit tři půlhodinové intenzivní tréninky do týdne. Tato "odměrka" poslouží i zdravým jako prevence-riziko rakoviny se při takovém "skromném" cvičení sníží až na polovinu! Naopak pacienti s rakovinou, ať už po operaci, ozařování nebo chemoterapii, by měli pohybu věnovat 45 minut denně. Povzbudí se látková přeměna a vyprázdní se zásoby glukózy v buňkách. Při intenzivní tělesné činnosti se nevyplavuje pouze adrenalin. Kyslík je základní předpoklad na získávání energie v mitochondriích, proto se řádným tréninkem správně oživuje i aktivita malé buněčné elektrárny. Rakovinným buňkám to prostě komplikuje život. Aerobním cvičením se tělo dostatečně zásobuje kyslíkem a svaly získávají energii oxidací glukózy a tuku.

Sport pozitivně ovlivňuje:
• Imunitní systém-zvyšuje se jeho aktivita
• Páteř, meziobratlové ploténky a kosti-zlepšuje se jejich prokrvení
• Látkovou přeměnu-zrychluje se
• Slinivku-vyplavuje rovnoměrně inzulín
• Mozek-lépe se prokrvuje
• Srdce-pracuje výkonněji, posiluje se srdečně-cévní systém
• Plíce-zvyšuje se jejich kapacita
• Náladu, protože se vyplavují endorfiny, tzv.. hormony štěstí, které ji způsobují

Rada pro všechny, kteří se rozhodnou cvičit a zároveň bojují se zákeřnou rakovinou. Navštivte obvodního lékaře, případně sportovního a seznamte ho se svým plánem. Poradí vám, jakou zátěž si můžete dovolit - vaši osobní tepovou frekvenci určí prostřednictvím zátěžového testu.

Autor: Lenka Kostková