Rakovina prsu a pět kroků, které ji odhání

Zdravý životní styl pomáhá i v prevenci rakoviny prsu. Mnohé ženy si vůbec neuvědomují, že si samy zbytečně zvyšují riziko tohoto závažného onemocnění svými zlozvyky. Milé ženy, udělejte pět kroků, které nepovedou k tomu, že se vám stoprocentně rakovina vyhne, ale velmi rizika jejího vzniku snížíte. A to už za to rozhodně stojí!

Rakovina prsu a pět kroků, které ji odhání

1. Buďte aktivní
Udržovat tělo v dobré kondici napomáhá i lepšímu zdravotnímu stavu. Díky tomu tak snadno nepřiberete a omezíte tak další z rizik vzniku tohoto onemocnění. Dokonce podle výzkumů byste pro zlepšení účinků cvičení měla praktikovat i nějaký kolektivní sport. Zlepší vám to náladu, budete v kolektivu a navážete nové vztahy, což napomáhá vaší psychice. Pro snížení rizika vzniku rakoviny prsu byste měla cvičit 4 až 7 hodin týdně.

2. Přestaňte kouřit
Jeden z nejhorších faktorů. A to nejen u tohoto druhu rakoviny. Riziko zvyšujete ještě více v případě, že jste kouřila více než 20 cigaret denně během mládí. Snažte se proto co nejdříve tohoto zlozvyku zbavit a vyhněte se i častému pobytu v zakouřeném prostoru, protože pasivní kouření představuje stejné ohrožení.

3. Zredukujte příjem červeného masa
To může podle aktuálních průzkumů při pravidelné a zejména časté konzumaci zvýšit možnost tohoto onemocnění až o 30 procent. Odborníci tedy doporučují vyhnout se jeho častému pojídání a když jste už měla v rodině toto onemocnění, raději ho úplně vynechat. Místo něj si najděte jiné zdroje proteinů, protože ty jsou pro vaše tělo podstatné. Jelikož v červeném mase jich je nejvíce, musíte proto ostatních potravin s proteiny zkonzumovat ještě více. Takže do pravidelné stravy zahrňte například kuřecí maso, oříšky a čočku.

4. Pozor na diety
Ty vás totiž mohou obrat o některé důležité vitaminy. Je proto zásadní hubnout pod dohledem odborníka, vzdát se jen nezdravých potravin a ty ostatní nevynechávat. Vyhýbejte se zejména jednostranně zaměřeným dietám, jako například se zelnou polévkou nebo zaměřenou jen na konzumaci ovoce. Vaše tělo potřebuje vyváženou stravu a snažte se mu dodat zejména dostatek vitaminu D a lykopenu, které jsou přírodními pomocníky proti tomuto druhu rakoviny.

5. Minimum alkoholu
Dalším nepřítelem a častým zlozvykem je vysoká konzumace alkoholu. Pozor by na něj měly dávat zejména mladé ženy. Pokud měla totiž přímo vaše matka diagnostikováno toto onemocnění, vyhněte se raději těmto radovánkám a buďte rozumná. Pijte opravdu pouze příležitostně a v rozumné míře. Namísto tvrdého alkoholu se snažte upřednostnit raději červené víno, které je pro vaše zdraví prospěšnější. Myslete i na budoucnost, protože když se takových zlozvyků nasbírá více, riziko se neúměrně zvyšuje a pak už bude pozdě zpytovat svědomí.

Autor: Lenka Kostková