Reflexní automasáž chodidel vás zbaví bolesti páteře

Bolestmi páteře, dříve syndromy, které provázely spíše starší ročníky, trpí stále mladší a mladší lidé. Je to tím, že se méně hýbeme. Špatně sedíme, a když nám skončí pracovní doba, opět často sedáme k počítačům, televizím, anebo s hrnkem kávy. A naše páteř trpí a my s ní. Je to daň civilizaci, ale daň, která by nemusela být tak vysoká. Sami si ji můžeme snížit. Čím? Třeba úpravou životosprávy, ale i tím, že si sami provedeme účinnou reflexní masáž.

Reflexní automasáž chodidel vás zbaví bolesti páteře

"Rychlá doba" ve které žijeme nám nepřinesla jen množství požitků,
o kterých mohli naši předkové jenom snít, ale také různé druhy bolesti, které s touto dobou souvisejí. Jednou z nejznámějších je únava páteře. Stále více lidí s ní má zkušenosti a věk "kdy to vypukne" se velmi rychle pohybuje směrem dolů. Můžeme si za to ve velké míře sami. Nejsme zvyklí překonávat překážky se v pohodlí automobilů se odvezeme kam chceme, naše pohybové aktivity se povážlivě zredukovaly na cestu z chodby k počítači a sedavá zaměstnání také dají páteři pocítit své. Bez zdravé páteře však nemůžeme být zdraví ani my. A to nejen po fyzické stránce. Naše páteř chrání míchu a tím pádem je vlastně pokračováním mozku. Pokud není zdravá a nepomáhá nám držet tělo ve správné poloze, nesplňuje roli rozvodu informací přes nervový systém do jednotlivých orgánů. A v našem životě se začnou hromadit zdravotní problémy. Máme-li ztuhlou páteř, obvykle poprosíme partnera či přítele, aby nám ji namasíroval. Při mírných bolestech navštívíme masážní salon. Ale co když nás bolest přepadne znenadání a my nebudeme mít nablízku nikoho, kdo by pomohl?

Reflexní maséři (a také značná část populace) už dávno vědí,
že na chodidlech (a také rukách) je zobrazeno celé naše tělo, jsou tam konkrétní body, které přísluší konkrétnímu místu na těle či orgánu v těle. To znamená, že jakákoliv změna na pokožce, jakékoliv odchylky v kostře chodidla nebo ruce nám signalizují, že není něco v těle v pořádku. Masírováním jednotlivých bodů na chodidle nebo ruce prokrvujeme a uvolňujeme v celém těle část, která přísluší danému bodu. Během masáže můžeme hledat citlivá místa, můžeme najít jisté souvislosti mezi orgány a samozřejmě postupně se můžeme dopátrat i duchovní příčiny, proč vznikly tyto problémy. Páteř je jeden z nejdůležitějších systémů našeho těla a její stav ovlivňuje každý jeden orgán a všechny systémy, čili i psychiku.

Projekce páteře
Věděli jste, že vaši páteř "najdete" na okraji chodidla? Právě do těchto míst se promítají všechny problémy s ní spojené a my si ji můžeme nahmatat ve formě masážních bodů. Masáží těchto bodů na noze můžeme zmírnit ztuhlost, bolest a napětí v zádech. Můžeme si je masírovat sami, ale stejně efektivní je partnerská masáž. Výsledkem je, že se po pár minutách budete cítit lépe a uvolněněji. Pro začátek je třeba najít si páteř v nohách. Sedněte si na zem se zkříženýma nohama a vezměte do dlaně jakékoliv chodidlo. Čára, která začíná u palce a pokračuje linií na boku vnitřní klenby chodidla až k patě je projekcí vaší páteře. Vizuálně si rozdělte tuto linii od palce na krční, hrudní, bederní část a úplně u paty se bude nacházet křížová a kostrční část. Pokud máte v páteři problémy, najdete jejich odraz - pocitově je můžete v mnoha případech vnímat jako bolestivý bod na chodidle, dokonce jako výstupek či tvrdý bod. Jemnou masáží těchto míst budete zároveň působit na páteř - dochází k uvolnění, případně k úplné ztrátě bolesti a napětí.

Autor: Martina Dvořáková