Rodiče, nehádejte se před svými dětmi!

Občas v každé rodině zavládne dusná atmosféra, ale nemělo by to být pravidlem. Hádka je potom logickým vyústěním, ale neměla by probíhat před dětmi.

Rodiče, nehádejte se před svými dětmi!

Dobrá a konstruktivní hádka je pro vztah prospěšná
Partneři uvolní své emoce a ventilují nespokojenost. Partnerská hádka by však měla zůstat jen mezi partnery. Děti do ní nesmíme zatahovat. Ty bývají často svědkem výměny názorů. Dítě se učí pozorováním. Když vidí agresivní komunikaci svých rodičů (nemluvě o fyzickém násilí), je jisté, že to zanechá stopy nejen v jeho malé dušičce, ale i v jeho chování. K partnerským hádkám dochází často v období, kdy do rodiny přibude další člen. Rodiče bývají vyčerpaní prací, domácností a také péčí o dítě. Celá rodina prochází náročným obdobím.

Dítě z toho vynechte!
Až dvě třetiny dětí mají vlastní zkušenost s tím, jak vypadá násilné agresivní chování vlastních rodičů. Pokud jsou křik a hádky součástí vašeho manželského života, berte ohled na další členy rodiny. To, že dítě zavřete do pokoje (pokud si vůbec uvědomíte, že se hádáte před ním), ještě neznamená, že nebude vnímat váš konflikt. Partneři kteří spolu řeší konflikt dělají velkou chybu, pokud do něj zatáhnou i děti. Často se stává, že v nich hledají oporu. Toho druhého před nimi vykreslují ve špatném světle, namlouvají dětem, aby projevovaly stejnou náladu, jako oni sami. Snaží se přitáhnout dítě ve sporu s partnerem na svou stranu, aby získali převahu nad tím druhým. Neudělejte si s dětí během vašeho konfliktu poslíčky typu: "Řekni prosím tě otci, že ....". Takto je donuceno přiklonit se na stranu jednoho z vás a tím vlastně subjektivně rozhodnout, kdo je dobrý a kdo špatný. Nezapomínejte na to, že vy jste dospělí a své zájmy si musíte umět obhájit sami. Takové zatahování dětí do manželských sporů situaci ještě zhorší. Děti to vnímají jako zradu, protože chtějí mít rádi oba rodiče stejně. Jsou však vydírány a musí zaujmout postoj. A občas se také může stát, že budou z tého situace těžit pro sebe výhody, což je pro jejich správnou výchovu hodně špatné.

Autor: Lenka Kostková