Samota je nakažlivá

Osamělost je nakažlivá jako chřipka. Osamělost se přenáší z člověka na člověka podobně jako chřipka, přičemž ženy jsou náchylnější, že se jí  "nakazí ". Zjistili to američtí vědci.

Samota je nakažlivá

Odborníci nejprve prozkoumali výsledky starší studie zaměřené na kardiovaskulární onemocnění, které se od roku 1948 zúčastnilo více než 5 000 lidí. Později tuto studii rozšířili o dalších 5 124 dobrovolníků, aby na nich zkoumali, jak se pocity opuštěnosti projevují na chování vůči ostatním lidem. Z výsledků zveřejněných v časopise Journal of Personality and Social Psychology vyplývá, že osamělí lidé mají tendence přenášet negativní pocity na osoby ve svém okolí, čímž následně přijdou i o poslední přátele a izolují se tak od společnosti.

Psychologové proto tvrdí, že je důležité včas takové lidi rozpoznat a pomoci jim dříve, než se ocitnou na okraji společnosti. Společnost má totiž tendenci zbavovat se osamělých lidí, což potvrzují i testy na opicích.

Osamělí lidé také postupně přestávají věřit ostatním a je proto pro ně mnohem těžší vytvořit si nové přátelství. Osamělost má kromě toho souvislost i s různými psychickými i fyzickými zdravotními problémy, které zkracují život.

Autor: Lenka Kostková