Nelíbí se vám zima? Sníte o teple již během podzimních plískanic? Přibližte si léto pobytem v sauně! Prohřejete si celé tělo, odpočinete po fyzické i psychické stránce a zvýšíte svoji imunitu. Tak co? Půjdete brouzdat po obchodních domech, nebo se příjemně vypotíte jinak než běháním po nákupech?
Hlavní výhody
Sauna působí na naše zdraví, přispívá k vnitřní pohodě a očišťuje organizmus. Při teplotě vzduchu 90 ° C stoupá tepová frekvence a zvyšuje se prokrvení, což posiluje krevní oběh a imunitní systém. Střídání horka a ochlazení organismu vede k prokrvení cév. Při saunování se otevírají kožní póry a tělo se tak zbavuje jedovatých látek, což přispívá k hebkosti pokožky. Pocením a následným použítím chladné vody se odstraňují odumřelé buňky vrchní vrstvy pokožky a spolu s nimi i případné nečistoty tak jako při peelingu. Pokožka se zjemní a zvláční. Sauna pročistí a uvolní dýchání a zároveň pomáhá ničit choroboplodné bakterie a viry, je spolubojovníkem proti celulitidě a vhodným doplňkem při redukci hmotnosti. Při třech návštěvách sauny ztratí dospělý člověk půl až jeden a půl litru potu. Ten vedle vody obsahuje produkty látkové přeměny, mléčné a tukové kyseliny, močovinu, ale i zbytky léků a různé choroboplodné zárodky. Ale, přestože ze sauny vycházíte o pár kilo lehčí, to ještě neznamená, že jste zhubli. Tento efekt je jen přechodný, protože tělo se zbavilo vody, kterou však pro svoje fungování opět potřebuje. Saunování je vhodné k léčbě některých obtíží v klimakteriu. Teplo, které uvolňuje svalstvo pomáhá proti agresivitě, zklidňuje rozrušení a snižuje pocity sklíčenosti a nervozitu. A konečně, sauna je dobrým terapeutickým prostředkem na nespavost. Poruchy spánku se ztrácejí oživením vegetativního nervového systému, fáze hlubokého spánku se prodlužuje a člověk bude zase odpočatý a svěží.
Saunování v těhotenství
Návštěva sauny většině žen přináší potěšení, zvyšuje jejich odolnost, má relaxační účinky a upevňuje jejich zdraví. Proto ani zdravým těhotným ženám nic nebrání, aby do ní chodily pravidelně, zvláště pokud ji byly zvyklé navštěvovat ještě před těhotenstvím. Musí však vynechat první tři měsíce těhotenství. Zvýšení tělesné teploty až na 38,5 ° C totiž může v průběhu saunování dlouhodobým přehříváním vyvolat nevratné změny na centrální nervové soustavě plodu. Těhotná žena si tedy před návštěvou sauny musí uvědomit určitá rizika. Nemůže do ní jít, pokud cítí předčasné stahy dělohy, protože horko zesiluje její činnost. V sauně by si měla sednout na svůj suchý ručník, zásadně položený stejnou stranou dolů, což je vlastně prevence proti plísňové infekci, a ze stejného důvodu používat i vlastní přezůvky. Pobyt v sauně by měla omezit na takový čas, kdy se dobře cítí a odpočinek v odpočívárně by měl trvat dostatečně dlouho. Těhotná žena by během a zejména po saunování měla přijímat dostatek tekutin, především minerálek bohatých na hořčík, protože jeho hladina může v jejím těle při pocení klesnout. Taková situace by pak mohla být příčinou křečí a předčasných děložních stahů. Ztrátu tekutin a minerálních látek proto musí co nejrychleji nahradit.
Dodržování zásad i tabu
Účinek sauny trvá maximálně týden, proto se doporučuje navštěvovat ji alespoň jednou týdně a přitom dodržovat několik zásad. Před vstupem do sauny je třeba se osprchovat a dobře osušit, protože suchá pokožka začne rychleji potit. V sauně se posaďte na druhou nebo třetí příčku a zůstaňte tam maximálně 15 minut. Pokud jste při saunování leželi, posaďte se dvě minuty před odchodem, aby vám neselhal krevní oběh a okamžitě se nadýchejte čerstvého vzduchu, neboť tělo potřebuje kyslík. Dříve, než vám naskočí husí kůži, osprchujte se chladnou vodou, postupujte vždy od nohou směrem k srdci. Nakonec si je třeba ponořit nohy do teplé vody, protože střídání studené a teplé vody "trénuje" cévy. Po sauně si dopřejte alespoň půl hodiny na tzv. vychladnutí. A co je tabu? Zákaz vstupu do sauny platí, pokud máte horečku nebo jakoukoliv infekci. Krevní oběh zase zatěžuje, když se potíte hladoví nebo velmi sytí. Pocení ztěžuje vstup do sauny se studenými nohama. Popálení vám hrozí, pokud si na sobě necháte kov a šperky, které jsou vodiči tepla. Opakované mytí mýdlem zbavuje pokožku přirozených ochranných vrstev. Krevní tlak se vám zvýší, pokud se ponoříte do studené vody hned po východu ze sauny. Pití tekutin mezi jednotlivými vstupy (maximálně třemi) do sauny brání skutečné očistě. Žízeň uhaste až po opuštění sauny. Ze sauny neodcházejte ještě zpocení, i když teple oblečení, protože byste mohli vážně prochladnout.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.