Sedm zlozvyků, které vedou ke špatné náladě a depresi

Zlozvyky pomáhají s rozvojem sezónních depresí. To, že bude zima a ubude slunečních paprsků, ovlivnit nemůžeme. Ale zatočit se zlozvyky, které vám ke špatné náladě pomáhají, o to se můžete alespoň pokusit. Některé si možná ani neuvědomujete. Tak se podívejte, zda vám těchto sedm není nějak povědomých.

Sedm zlozvyků, které vedou ke špatné náladě a depresi

1. Při chůzi se hrbíte
Způsob, jakým chodíte, jak držíte tělo nemusí vždy vyjadřovat jen to, jak se cítíte, ale funguje to i naopak. Když budete chodit shrbení je velmi pravděpodobné, že se nebudete cítit šťastní a vaše nálada bude horší. Takže: zvedněte bradu, narovnejte záda, ramena dozadu - takto se jde vstříc pozitivním zkušenostem a dobré náladě!

2. Vše si fotíte
Někdy už vlastníma očima vnímáte méně než fotoaparátem zabudovaným do mobilu? Velká chyba! Fotit všechno a následně to zveřejňovat na sociálních sítích je sice možným pubertálním trendem, ale na náladě vám to nepřidá. Když jste například v lese a stromy fotíte, nevnímáte téměř vůbec jejich pozitivní vlivy na vás - jako když odložíte mobil a les vnímáte naplno vlastními smysly. Ponořte se do krásy a budete psychicky silnějšími.

3. Podléháte šikaně nebo týrání
Pokud jste nějakým způsobem týráni, šikanováni, vydírání nebo jinak zneužíváni, tak bez vzpříčení se lépe se cítit nebudete, spíše naopak. Čím déle jste pod tlakem a v takových negativních sociálních vazbách, tím víc a výrazněji to ovlivňuje vaši duševní pohodu a celkové zdraví. Šikana neexistuje jen na školách, ale mnoho lidí ji pociťuje i v zaměstnání. Podle jeden americké studie více než 70 procent lidí má zkušenosti s týráním na pracovišti nebo byli jeho svědky. Pokud se nacházíte v takové velmi negativní situaci, konzultujte s odborníkem vaše fyzické i duševní zdraví a co nejdříve z této situace unikněte. Pracujte na vlastním sebevědomí a postavte se opět na vlastní nohy.

4. Necvičíte
Jedna z nových studií ukázala, že pokud cvičíte alespoň třikrát týdně, riziko deprese klesá až o 19 procent. Opět je to obousměrná záležitost - když trpíte depresemi a cítíte se psychicky na dně, nemáte chuť hýbat se a cvičit. Pokud však budete aktivní a pravidelně cvičit, riziko deprese budete mít podstatně nižší. Za čas strávený plnohodnotnou aktivitou se vám riziko deprese sníží vždy o šest procent. Takže návod: Hýbejte se! Nemusí to být nic extrémně náročného ani to nemusí dlouho trvat. Půlhodinová procházka rychlou chůzí, jízda na kole, tanec, plavání, jogging, chůze do schodů.

5. Problémy odkládáte
Máte úkol nebo problém, který je třeba řešit, jenže vám se do toho nechce nebo máte obavy, že to nezvládnete, a tak to odložíte. Vězte, že každým odložením problému nebo úkolu přicházíte i o kus dobré nálady. Připravujete si zcela zbytečný stres. Pokud se cítíte "vyhořelí" a problém řešit už nemůžete, dejte si procházku nebo si jděte zacvičit, zrelaxujte při dobré hudbě, čímž zmírníte stres a lépe se vám bude problém řešit. V žádném případě ho však už neodkládejte!

6. Jste v toxickém vztahu
Vztah, ve kterém žijete mimořádně intenzivně ovlivňuje vaši psychiku a duševní pohodu. Mnozí z těch, kteří trpí úzkostmi a depresemi, jsou v této situaci kvůli nefunkční toxickému vztahu, který sžírá jejich sebevědomí. Důležité je tedy, co nejdříve z takového vztahu ven, i když se vám to možná právě v daném období zdá špatným nápadem nebo necítíte na to dostatek sil. Obraťte se na profesionála nebo blízkého přítele, či známého. Pomocnou ruku vám podají i různé organizace.

7. Děláte mnoho věcí najednou
Znáte to, abyste ušetřili co nejvíce času - najednou telefonujete, pracujete, obědváte, okřikujete dítě, vaříte, žehlíte - co nejvíce, pokud je to jen trošku možné. Telefonáty vybavujete v autě v rámci čekání na křižovatkách, ani na jídlo, či kávu si nenajdete čas - děláte to vždy vedle něčeho. Multitasking neznamená vyšší produktivitu než si mnozí myslíme, ale zvyšuje hladinu stresu. Navíc takto zapomínáte na své okolí a nejste schopni efektivně komunikovat. Takže, udělejte si radost: položte telefon, vypněte televizi a věnujte pozornost tomu, co děláte primárně a co se děje kolem vás. Mozku tak dovolíte kvalitně zpracovávat podněty a zároveň uděláte velké plus pro své psychické zdraví.