Cítíte se sami? Chybí vám partner a tím i důvod ke štěstí? Ale pocit štěstí, který vyvolávají endorfiny lze vyvolat i jinak? Nevěříte? A co takhle začít sportovat? Zlepšíte si postavu, vyplaví se úplně ty samé hormony a navíc, sport vám nikdo nepřebere!
I vy čekáte, že vás zasáhne Amorův šíp přímo do srdce,
abyste byli konečně šťastní? Ano, všichni potřebujeme milovat a být milováni. Občas se však věci nedějí podle našich představ a utápět se kvůli tomu v smutku, to opravdu nikomu nepomůže. I láska je v podstatě jen chemickou reakcí, která se odehrává prostřednictvím hormonů a má "něco" společného se sportem. Také sport vás může udělat šťastnějšími a věřte tomu, že šťastní lidé přitahují do svého života pozitivní události a správné lidi.
Hormony, které "uvaří" lásku
Pocity štěstí, doteky, energie, obětavost, romantika, touha, soudržnost, optimismus. Obyčejné slovíčka, které znamenají tak mnoho. Všechny jsou spojeny s láskou a zda chcete, nebo nechcete, mohou za ně hormony. S láskou je jich spojených hned několik. Tak například ... Neustálé držení se za ruce, polibky, objetí. Za nutkání být stále ve fyzickém kontaktu s tím druhým, za to může oxytocin. Pocity spokojenosti, pohody, radosti, uspokojení a optimismu zase přináší serotonin. Za "motýlky" v břiše je zodpovědný noradrenalin, za sexuální touhu testosteron, za zvýšený krevní tlak, sexuální "chtíč", motivaci, sebedůvěru a euforii dopamin. Pod nárůst energie a pocity radosti se podepisuje fenylethylamin. Za vše, co zažíváme (a cítíme) při lásce, může nějaký hormon. Podobně je tomu i při fyzické aktivitě.
Jak je to se sportem?
Velmi známým hormonem, který se uvolňuje při sportovní aktivitě je růstový hormon, který má více funkcí například i v metabolismu (například hospodaření se sacharidy). Rychlost látkové výměny, ale i růst svalů je také ovlivňován testosteronem, který se uvolňuje zejména při posilovacím tréninku. Mezi další hormony, které jsou produkovány při sportu patří například estrogen, který zrychluje látkovou výměnu. Tyroxin zvyšuje energii, epinefrin (adrenalin) podporuje spalování glykogenu a inzulin dohlíží na hospodaření se sacharidy, tedy na rovnováhu krevního cukru v krvi. Zatím v rovině zkoumání je hormon oxytocin, který může mít vliv na soutěživost v atletice a pocit soudržnosti v kolektivních sportech.
Na ty nejdůležitější a "nejšťastnější" jsme málem zapomněli. Jsou to endorfiny!
V době zamilovanosti, během sportovní aktivity i některých dalších činnostech se uvolňují hormony štěstí, které s sebou přinášejí pohodu, klid, vyrovnanost a hlavně dobrou náladu až euforii. Jen si vzpomeňte na pocity, které vás zaplaví při sexu, příjemné činnosti, smíchu, procházce přírodou, poslechu hudby, nebo sportovní aktivitě. A právě sport je výjimečný v tom, že produkce endorfinů (a pocitů vlastního štěstí) není limitována vnějšími okolnostmi. Sport je zárukou, že endorfiny se při fyzické aktivitě jednoduše uvolní vždy! Bez ohledu na to, zda máte nebo nemáte vztah, či v běžném životě pociťujete, nebo nepociťujete úzkost, napětí či strach. Endorfiny patří mezi opravdu výjimečné hormony. Je dokázáno, že jsou "léčiteli" tělesné i duševní bolesti. Jsou nesrovnatelně účinnější než například chemické morfium, které tlumí vnímání fyzické bolesti. Představte si například porod, kdy žena i díky endorfinům zvládá obrovskou bolest. Kromě toho hormony štěstí podporují činnost imunitního systému, zpomalují proces stárnutí, a dokonce snižují chuť k jídlu. A o jejich pozitivních účincích na psychiku, není pochyb. Tak neváhejte, obujte si běžecké boty, oprašte kolo nebo kolečkové brusle a pusťte do svého života více štěstí!
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.